Mieszkańcy Lisińca ze smrodem pójdą do sądu

  Mieszkańcy Lisińca ze smrodem pójdą do sądu

  Beta Marciniak, Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy Lisińca, częstochowskiej dzielnicy willowej, są przekonani, że fetor, który wydobywa się z pobliskiego wyrobiska nieczynnej cegielni, rujnuje ich zdrowie. Zamierzają wystąpić na drogę sądową.
  Byłby to pierwszy w historii częstochowskiej Temidy pozew w sprawie smrodu. Sprawa ciągnie się od roku. Zajmowała się nią już prokuratura. Także wojewódzki inspektorat sanitarny potwierdził, że normy poziomu siarkowodoru w powietrzu w pobliżu wyrobiska są przekroczone.

  Mieszkańcy okolicznych domów boją się o swoje zdrowie, a nawet życie. Bo siarkowodór to gaz trujący. Do organizmu dostaje się przez wdychanie i częściowo przez skórę.
  Poraża oddychanie komórkowe i prowadzi do niedotlenienia mózgu. Większe stężenie siarkowodoru powoduje zatrzymanie oddechu, utratę przytomności i śmierć przez uduszenie w kilka minut. W mniejszym stężeniu powoduje podrażnienie spojówek, kaszel, bóle głowy, nudności i wymioty. Żeby uniknąć zatrucia trzeba chodzić w maskach przeciwgazowych.

  Wiosną właściciel nieczynnego wyrobiska (ma zgodę wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta na rekultywację wyrobiska z użyciem żużla, piasków formierskich, odpadów ceramicznych, gruzu, ziemi, stałych osadów z mycia i czyszczenia) został zobowiązany do wypompowania nieczystości. Zrobił to, ale mieszkańcy nadal skarżą się, że czują odór w powietrzu.

  - Smród jest taki, że mamy odruchy wymiotne - żali się Olek Klepacz , Lider Formacji Nieżywych Schabuff, który mieszka na tym właśnie osiedlu. Twierdzi, że to od smrodu nabawił się depresji. Artysta korzysta nawet z pomocy specjalisty. Niedawno napisał piosenkę o depresji.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama