Dzieci wracające z Wysp trzeba nauczyć języka polskiego

  Dzieci wracające z Wysp trzeba nauczyć języka polskiego

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Coraz więcej dzieci wracających z rodzicami z ich czasowej emigracji zarobkowej nie zna języka polskiego.
  Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczy osiem milionów złotych na lekcje wyrównawcze dla najmłodszych obywateli polskich, by zniwelować braki. Pierwsze kursy zaczną się już w styczniu 2010 r.

  Kłopoty językowe reemigrantów to nowy problem, z którym polskie szkoły dopiero zaczynają się stykać. Dzieci Polaków, którzy po wejściu do UE masowo zaczęli wyjeżdżać do pracy za granicę, teraz po powrocie, wyraźnie odstają od swoich rówieśników w nauce języka ojczystego.

  Pierwsze lata edukacji w przedszkolach i szkołach brytyjskich lub niemieckich robią swoje. Zabiegani emigranci często nie mają czasu, by zadbać o edukację swoich pociech, bywa, że w domu mówią tylko gwarą lub gwarą mieszaną z pojęciami angielskimi. Efekt jest taki, że niektóre dzieci mają nawet kłopoty z wymową zgłosek takich jak "sz", "cz" naturalnych przecież dla języka polskiego. W poprzednim roku szkolnym problem dotyczył 2307 uczniów w kraju. Tak wynika z informacji zebranych przez MEN. W tym roku szkolnym w województwie śląskim w szkołach pojawiło się 213 dzieci, które dotychczas uczyły się w szkołach niemieckich i brytyjskich. Większość zna język ojczysty w stopniu wystarczającym, żeby przyswajać sobie wiedzę z różnych przedmiotów i jakoś sobie radzi, jednak w 16 przypadkach dzieci mają poważne problemy z mówieniem, rozumieniem i pisaniem.

  - Naukę należy zaczynać od podstaw gramatycznych i ortograficznych - mówi Aleksandra Michalska, pedagog oraz logopeda ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gliwicach, gdzie zajęć wyrównawczych potrzebuje trójka dzieci. Żeby to miało sens, w doskonalenie znajomości języka polskiego dzieci emigrantów muszą zaangażować się wszyscy nauczyciele wszystkich przedmiotów. Nieco inaczej naukę re-emigrantów wyobraża sobie prof. Katarzyna Krasoń, dyrektor Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego: - Należałoby zacząć od intensywnego kursu języka ojczystego. Kiedy dziecko nauczy się w miarę sprawnie posługiwać językiem polskim powinno zostać wprowadzone na lekcje.

  Tak czy inaczej i MEN i szkoły powinni przygotować się na to, że dzieci, które lepiej znają języki obce niż ojczysty będzie coraz więcej. To naturalny efekt braku granic w UE i wolności zatrudnienia. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na emigracji przebywa obecnie ponad 2 miliony Polaków. Większość z krajach Unii Europejskiej. Najwięcej, bo aż 650 tys. jest nas w Wielkiej Brytanii. Ponad połowa emigrantów deklaruje, że po paru latach pracy chce wrócić do kraju.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   teraz dopiero sie zacznie

   rawianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tak, powyjeżdżali do UK wyobrażając sobie jak to życie łatwo sobie pracę znajdą i żyć będą, na Polskę się poobrażali, bo przecież do czego tu wracać, a polski to przecież obciach i dzieci uczyć nie...rozwiń całość

   Tak, powyjeżdżali do UK wyobrażając sobie jak to życie łatwo sobie pracę znajdą i żyć będą, na Polskę się poobrażali, bo przecież do czego tu wracać, a polski to przecież obciach i dzieci uczyć nie będą, bo jak, po co i nie ma czasu i w ogóle.
   Bardziej ogarnięci rodzice zapisują dzieciaki do polskich szkółek - czy to stacjonarnych czy tych internetowych. Nigdy nie wiadomo, czy noga się nie podwinie, stracą pracę i nie trzeba będzie zwijać manatek z wysp. Zwłaszcza teraz, gdy wprowadzili już ograniczenia zasiłków dla bezrobotnych w UK... To teraz dopiero będzie wysyp "powrotów"!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie po Polsku

   hynio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 58

   Rodzice powinni za to "beknąć"a napewno zapłacić za dodatkową nauke ich dzieci.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama