Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia esbeków budzą w Żywcu skrajne emocje

Marianna Lach
Ludzie z uwagą oglądają wystawę "Twarze bezpieki"
Ludzie z uwagą oglądają wystawę "Twarze bezpieki" fot. marianna lach
Między oficynami a Starym Zamkiem w Żywcu stanęły wczoraj tablice ze zdjęciami funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i Służb Bezpieczeństwa.

Po Cieszynie i Bielsku-Białej Żywiec jest kolejnym miastem, do którego trafiła ekspozycja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Budzi różne emocje.

- Niespecjalnie mnie to interesuje. Jestem za młody. To dla mnie historia, którą znam tylko z gazet, może trochę z podręczników. Ale wystawa jest fajnie zaprezentowana - stwierdził nastoletni Radek, uczestnik letniego obozu z Kwidzynia.
Grupa z Kwidzynia przeszła między tablicami. Z czarno-białych zdjęć na młodzież patrzyli funkcjonariusze SB i UB. Młodzi szybko minęli twarze esbeków i poszli do byłej wozowni, by obejrzeć ekspozycję myśliwską. Woleli zobaczyć wypchane zwierzęta i trofea.

Obok prezentowanych zdjęć znajdują się notki biograficzne funkcjonariuszy, przygotowane na podstawie akt osobowych zgromadzonych w IPN. Przechodzący mieszkańcy i turyści zatrzymywali się, by poczytać o karierach funkcjonariuszy.

- No proszę, ten pan się urodził w Przyborowie. Znam kogoś z jego rodziny. Nie można ludzi skreślać, ale mnie to zaskoczyło - powiedziała Anna Kowalczyk. Jej mąż, Kazimierz Kowalczyk, wtórował: - Takie były czasy. Traktowanie tych ludzi jako zbrodniarzy jest trochę przesadzone. Te czarno-białe twarze przypominają listy gończe.

Turysta Paweł Trzciński uważa jednak, że takie rzeczy należy pokazywać. - Niech się wstydzą. Publiczny wstyd to największa kara. Za Popiełuszkę, Pyjasa i Pietraszkę, za tortury - komentował Trzciński.

Wystawę przyszedł obejrzeć również Tomasz Terteka, młody politolog, na co dzień rzecznik magistratu.
- Interesująca propozycja dla młodego pokolenia. Młodzi mogą się bezpośrednio zetknąć z informacją historyczną, która na dodatek podana jest w pigułce. Pewnie przez następne dni pojawią się tutaj ludzie o różnych poglądach i w różnym wieku. Wystawa będzie miała różny odbiór, ale każdy może sobie wyrobić swoje zdanie - stwierdził Terteka.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy, że w Żywcu mają być zbierane podpisy pod listą popierającą odebranie byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa uprzywilejowanych emerytur.

Wystawę można oglądać w Żywcu do 25 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!