Zdjęcia esbeków budzą w Żywcu skrajne emocje

  Zdjęcia esbeków budzą w Żywcu skrajne emocje

  Marianna Lach

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Między oficynami a Starym Zamkiem w Żywcu stanęły wczoraj tablice ze zdjęciami funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i Służb Bezpieczeństwa.
  Po Cieszynie i Bielsku-Białej Żywiec jest kolejnym miastem, do którego trafiła ekspozycja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Budzi różne emocje.

  - Niespecjalnie mnie to interesuje. Jestem za młody. To dla mnie historia, którą znam tylko z gazet, może trochę z podręczników. Ale wystawa jest fajnie zaprezentowana - stwierdził nastoletni Radek, uczestnik letniego obozu z Kwidzynia.
  Grupa z Kwidzynia przeszła między tablicami. Z czarno-białych zdjęć na młodzież patrzyli funkcjonariusze SB i UB. Młodzi szybko minęli twarze esbeków i poszli do byłej wozowni, by obejrzeć ekspozycję myśliwską. Woleli zobaczyć wypchane zwierzęta i trofea.

  Obok prezentowanych zdjęć znajdują się notki biograficzne funkcjonariuszy, przygotowane na podstawie akt osobowych zgromadzonych w IPN. Przechodzący mieszkańcy i turyści zatrzymywali się, by poczytać o karierach funkcjonariuszy.

  - No proszę, ten pan się urodził w Przyborowie. Znam kogoś z jego rodziny. Nie można ludzi skreślać, ale mnie to zaskoczyło - powiedziała Anna Kowalczyk. Jej mąż, Kazimierz Kowalczyk, wtórował: - Takie były czasy. Traktowanie tych ludzi jako zbrodniarzy jest trochę przesadzone. Te czarno-białe twarze przypominają listy gończe.

  Turysta Paweł Trzciński uważa jednak, że takie rzeczy należy pokazywać. - Niech się wstydzą. Publiczny wstyd to największa kara. Za Popiełuszkę, Pyjasa i Pietraszkę, za tortury - komentował Trzciński.

  Wystawę przyszedł obejrzeć również Tomasz Terteka, młody politolog, na co dzień rzecznik magistratu.
  - Interesująca propozycja dla młodego pokolenia. Młodzi mogą się bezpośrednio zetknąć z informacją historyczną, która na dodatek podana jest w pigułce. Pewnie przez następne dni pojawią się tutaj ludzie o różnych poglądach i w różnym wieku. Wystawa będzie miała różny odbiór, ale każdy może sobie wyrobić swoje zdanie - stwierdził Terteka.

  Nieoficjalnie dowiedzieliśmy, że w Żywcu mają być zbierane podpisy pod listą popierającą odebranie byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa uprzywilejowanych emerytur.

  Wystawę można oglądać w Żywcu do 25 lipca.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama