18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć o Wujku powraca w grudniu

Teresa Semik
Fot. Arkadiusz Gola
W środę uczczono pamięć górników poległych w czasie pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach. 28 lat temu, w tej największej tragedii stanu wojennego od kul zomowców zginęło 9 górników, a 21 zostało rannych. Podczas uroczystości plac przed pomnikiem ofiar został nazwany placem NSZZ Solidarności. W kościele zaś odsłonięto tablicę ks. Popiełuszki.

Mama zastrzelonego Janka Stawisińskiego z Koszalina nie przestaje pytać, jak zginął jej syn. Znalazła go w szpitalu z przestrzeloną głową po tragicznej pacyfikacji kopalni Wujek z 16 grudnia 1981 r. Co roku przyjeżdża z Koszalina do Katowic, by w rocznicę pacyfikacji strajku górników zapalić znicz pod krzyżem poległych.

W tym roku pod pomnik przyjechał jej wnuk, też Janek. Adam Giza, brat zastrzelonego Krzysztofa z Zamojszczyzny, zabiera na rocznicowe uroczystości swojego syna. Dał mu na imię właśnie Krzysztof.
28 lat temu, w tej największej tragedii stanu wojennego, od kul zomowców zginęło 9 górników, a 21 doznało ran postrzałowych. Do dziś nie wiadomo, kto kazał strzelać. Nie potrafił wykazać tego także trwający 15 lat proces.

- Musimy pamiętać, musimy tu być - mówił Bogdan Pełka, brat zastrzelonego Andrzeja, który na Śląsk przyjechał ze wsi Niedośpielin, w województwie łódzkim. Był najmłodszy spośród poległych, miał zaledwie 19 lat. Kiedy na chwilę odzyskał przytomność w katowickiej klinice i wyszeptał: "Mamo, ratuj!".

- Nie zabiegali o zaszczyty. Upominali się o godność i sprawiedliwość - mówił o poległych górnikach wicepremier, Waldemar Pawlak, który uczestniczył w uroczystościach pod pomnikiem-krzyżem. Rok temu w tym samym miejscu obiecał wypłacić rodzinom zastrzelonych górników odszkodowanie. Kilka tygodni temu każda z nich otrzymała po 200 tys. zł.

Oficjalne uroczystości zorganizowała NSZZ Solidarność. Rozpoczęła je msza w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, który wzniesiono na pamiątkę tamtych wydarzeń. Koncelebrował ją metropolita katowicki, abp Damian Zimoń. W homilii ks. dr Arkadiusz Wuwer apelował byśmy budowali ojczyznę sprawiedliwą, wolną i dumną. Za taką bowiem zginęli górnicy. To my nadajemy ostateczny wymiar ich ofierze.

- W naszych czasach, zdominowanych przez ekonomię, gospodarka to coś więcej niż aktywność człowieka dla zapewnienia sobie zysku. Odnowienie pogrążonego w kryzysie życia może nastąpić tylko przez pokonanie chciwości, zawiązanie ponownych relacji między ekonomią i polityką a etyką. Trzeba skupić się na przywróceniu człowieka człowiekowi - dodał ks. dr Wuwer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!