Pamięć o Wujku powraca w grudniu

  Pamięć o Wujku powraca w grudniu

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W środę uczczono pamięć górników poległych w czasie pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach. 28 lat temu, w tej największej tragedii stanu wojennego od kul zomowców zginęło 9 górników, a 21 zostało rannych. Podczas uroczystości plac przed pomnikiem ofiar został nazwany placem NSZZ Solidarności. W kościele zaś odsłonięto tablicę ks. Popiełuszki.
  Mama zastrzelonego Janka Stawisińskiego z Koszalina nie przestaje pytać, jak zginął jej syn. Znalazła go w szpitalu z przestrzeloną głową po tragicznej pacyfikacji kopalni Wujek z 16 grudnia 1981 r. Co roku przyjeżdża z Koszalina do Katowic, by w rocznicę pacyfikacji strajku górników zapalić znicz pod krzyżem poległych.

  W tym roku pod pomnik przyjechał jej wnuk, też Janek. Adam Giza, brat zastrzelonego Krzysztofa z Zamojszczyzny, zabiera na rocznicowe uroczystości swojego syna. Dał mu na imię właśnie Krzysztof.
  28 lat temu, w tej największej tragedii stanu wojennego, od kul zomowców zginęło 9 górników, a 21 doznało ran postrzałowych. Do dziś nie wiadomo, kto kazał strzelać. Nie potrafił wykazać tego także trwający 15 lat proces.

  - Musimy pamiętać, musimy tu być - mówił Bogdan Pełka, brat zastrzelonego Andrzeja, który na Śląsk przyjechał ze wsi Niedośpielin, w województwie łódzkim. Był najmłodszy spośród poległych, miał zaledwie 19 lat. Kiedy na chwilę odzyskał przytomność w katowickiej klinice i wyszeptał: "Mamo, ratuj!".

  - Nie zabiegali o zaszczyty. Upominali się o godność i sprawiedliwość - mówił o poległych górnikach wicepremier, Waldemar Pawlak, który uczestniczył w uroczystościach pod pomnikiem-krzyżem. Rok temu w tym samym miejscu obiecał wypłacić rodzinom zastrzelonych górników odszkodowanie. Kilka tygodni temu każda z nich otrzymała po 200 tys. zł.

  Oficjalne uroczystości zorganizowała NSZZ Solidarność. Rozpoczęła je msza w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, który wzniesiono na pamiątkę tamtych wydarzeń. Koncelebrował ją metropolita katowicki, abp Damian Zimoń. W homilii ks. dr Arkadiusz Wuwer apelował byśmy budowali ojczyznę sprawiedliwą, wolną i dumną. Za taką bowiem zginęli górnicy. To my nadajemy ostateczny wymiar ich ofierze.

  - W naszych czasach, zdominowanych przez ekonomię, gospodarka to coś więcej niż aktywność człowieka dla zapewnienia sobie zysku. Odnowienie pogrążonego w kryzysie życia może nastąpić tylko przez pokonanie chciwości, zawiązanie ponownych relacji między ekonomią i polityką a etyką. Trzeba skupić się na przywróceniu człowieka człowiekowi - dodał ks. dr Wuwer.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama