Ważne
  Supermiasto bez ustawy

  Supermiasto bez ustawy

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Metropolia "Silesia", składająca się z 14 miast Górnego Śląska i Zagłębia, może konkurować z największymi regionami Europy. To wszak dwumilionowa potęga!
  Dlaczego więc po wielu miesiącach kombinacji i obiecanek mówi się, że metropolia powstanie, ale tylko warszawska (str. 12)? Stolica ma 1 mln 700 tys. mieszkańców. Platforma Obywatelska już 10 miesięcy temu zapowiadała, że ustawa metropolitalna umożliwi powstanie supermiast i zapowiadała szybkie wprowadzenie jej w życie. Obiecywała, że ustawa będzie uchwalona do końca tego roku...

  Bogiem a prawdą, my już mieszkamy w supermieście.
  Miasta tworzą wspólne spółki wodociągowe, budują oczyszczalnie ścieków i starają się o pieniądze z Unii. Jeszcze trochę dzieli nas od wprowadzenia Śląskiej Karty Usług Publicznych, dzięki której będziemy jeździć tylko na podstawie jednego biletu, ale także opłacać nią lokalne podatki. Gdyby ustawa weszła w życie, nasze miasta mogłyby planować wspólną sieć szpitali czy szkół.

  Nagle, jak grom z jasnego nieba, przebiła się jednak informacja, że zielone światło dostanie tylko Warszawa. Czy nikt z kolejnych autorów mieszania w projektach ustawy nie zauważył, że Górnośląski Związek Metropolitalny powstał już w 2005 roku, a pomysł powołania metropolii jest nasz? Nikt nie policzy, ile pieniędzy unijnych przeszło nam koło nosa z powodu ślimaczących się prac nad ustawą. Wiadomo, że silnym regionom łatwiej się o nie starać, łatwiej inwestować i przyciągać inwestorów.

  Nie wiadomo tak naprawdę, o co poszło. Może Górny Śląsk, zdaniem niektórych, jest za brzydki albo za biedny? A może nie ma siły przebicia, zwłaszcza ostatnio, gdy ciągle powraca się do słynnej dupowatości mieszkańców tego regionu? Nam nie chodzi przecież o to (w każdym razie nie tylko o to), by metropolia była bogata jak Nowy Jork albo piękna jak Paryż. Chodzi głównie o to, by wreszcie ustawa powstała. Taka specjalna, tylko dla naszego regionu. Zyskamy na tym wszyscy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marszałek chce rzadzić

   Grono Ślązaków (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 19

   Zapoznaliśmy się z budżetem województwa śląskiego na rok 2010. Budżet na
   miarę przeciętnej, nie dużej firmy, w skali europejskiej.Panowie decydenci tu
   leży problem i klucz do sukcesu!!! Ten...rozwiń całość

   Zapoznaliśmy się z budżetem województwa śląskiego na rok 2010. Budżet na
   miarę przeciętnej, nie dużej firmy, w skali europejskiej.Panowie decydenci tu
   leży problem i klucz do sukcesu!!! Ten budżet winien być
   kilkakrotnie(zaznaczamy kilkakrotnie)razy większy.I tym się trzeba zająć nie
   tematami zastępczymi.Wtedy będą środki na inwestycje niezbędne dla rozwoju
   Regionu.A jak to zrobić? i z kim- o to jest pytanie, na które
   postaramy się odpowiedzieć. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tematy zastępcze...???

   Grono Ślązaków (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 23

   cytat.... "Jeśli człowiek nie ma pragnień i wyobrażeń, to nie ma szans, że one kiedykolwiek się spełnią"-wiele w tym prawdy. Mamy pragnienia,wyobrażenia jak to osiągnąć i jesteśmy pewni osiągnięcia...rozwiń całość

   cytat.... "Jeśli człowiek nie ma pragnień i wyobrażeń, to nie ma szans, że one kiedykolwiek się spełnią"-wiele w tym prawdy. Mamy pragnienia,wyobrażenia jak to osiągnąć i jesteśmy pewni osiągnięcia celu i spełnienia zamierzeń. Metropolia to zbędny twór tym bardziej w tej konfiguracji!!! Mamy skąd czerpać przykłady, nie trzeba tracić pieniądze i czas na tworzenie zbędnych struktur. Dobrze są zorganizowani w Zagłębiu Ruhry i na nich trzeba i będziemy się wzorować, tym bardziej,że tam wielu naszych ludzi,chętnych pomóc, którzy doskonale się tam spisują i sprawdzają.
   cytat...„Pamiętam doskonale, a jeszcze lepiej pamiętają o tym sami
   mieszkańcy, że dzięki autonomii Śląsk należał do najbogatszych polskich prowincji.
   Większość wypracowanych pieniędzy pozostawała na miejscu. Budowano za nie przemysł, miasta ,drogi, obiekty komunalne, finansowano kulturę.
   W okresie powojennym Centrala rozpoczęła nadmierną eksploatację tej ziemi. Nie da się ukryć-panuje niesłychana ignorancja dążeń Ślązaków do samostanowienia, lekceważenie raportów o stanie zagrożeń, począwszy od ekologii, na społecznych kończąc. Jeśli się to nie zmieni, Śląsk może stać się ogniskiem niepokoju, promieniującym na cały kraj. Trzeba nieustająco przypominać Warszawie, że nie ucieknie przed tym nabrzmiałym problemem”.- Jerzy Giedroyć.

   Samorządne Społeczeństwo OBYWATELSKIE-to jest cel!
   Ważne jest ustanowienie prawa, która pozwoliłaby regionom i obywatelom, poczuć się panami swego losu.
   Dla Śląska? Ważne jest przywrócenie prawa, która pozwoliłaby Ślązakom poczuć się panami swego losu, odzyskać miejsce we współczesności? . Przed Plebiscytem ustalono warunki,których nie dotrzymano.Rozdzielono Region,jak kołocz weselny,nie bacząc na ludzi,uzyskując z tego ogromne profity!!! Czas na spłacenie zobowiązań. Wielu z nas taki przekaz ma w testamentach rodzicieli. Kluczem do społecznego spokoju jest pełna samorządność Śląska( separacja w Unii Europejskiej-jaki byłby interes w tym?).Jest nas więcej rodowitych, niż mieszkańców LUXEMBURGA. A to,że rozsiani po Europie i Świecie, nie przeszkadza a wręcz pomoże!!!BYLIŚMY, JESTEŚMY, BĘDZIEMY-starsi pamiętają takie hasła wywieszane przez komunistów -polonizatorów, w ZABRZU,GLIWICACH, BYTOMIU.Teraz to hasło przypominamy.Tylko pod hasłem się podpisujemy:ŚLĄZACY.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama