Ważne
  Rysa na aucie zastępczym

  Rysa na aucie zastępczym

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nieograniczona jest fantazja ubezpieczyciela, który sprzedał nam polisę OC, jeśli w kraksie uszkodzimy auto. Przekonamy się o tym, gdy otrzymamy samochód zastępczy.
  Teoretycznie - na koszt ubezpieczyciela. Praktycznie - czas jego używania skracany jest poza zwykłą przyzwoitość, wielu kierowcom ubezpieczyciele odmawiają zwrotu kosztów wynajmu. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przyjrzała się sprawie i nakazała zmianę nagannych praktyk.

  - Istnieje potrzeba usystematyzowania praktyki ubezpieczycieli w rozpatrywaniu roszczeń o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego - mówi Katarzyna Biela z KNF. - Urząd skierował do zakładów ubezpieczeń rekomendacje, których celem jest ujednolicenie praktyki rynkowej.

  Prawo do auta zastępczego należy się każdemu posiadaczowi OC. Firma, od której dostaliśmy samochód, wystąpi o zwrot kosztów do naszego ubezpieczyciela. Obowiązują przy tym żelazne zasady. Istotne jest, aby pojazd zastępczy był tej samej klasy, co nasz, używany przed szkodą. Z pewnością nie może być lepszy.

  - Czas korzystania z zastępczego auta na koszt ubezpieczyciela nie może być nieograniczony. Powinien odpowiadać faktycznemu unieruchomieniu pojazdu - wyjaśnia Anna Jorgas z portalu Twoja-firma.
  Jeśli od ubezpieczyciela firma wynajmująca auto nie uzyska pieniędzy - wystawi rachunek nam. Także za dni, za które ubezpieczyciel nie chciał zapłacić - mimo że auto wciąż tkwiło w warsztacie. Kierowcy skarżą się także, iż zakłady ubezpieczeń bardzo często odmawiają zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, jeśli poszkodowany w kraksie nie prowadzi działalności gospodarczej.

  Takimi i podobnymi sprawami zajął się Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Uważa on, że utrata możliwości korzystania z samochodu to jedna ze szkód w majątku. Poszkodowany może żądać pokrycia kosztów najmu pojazdu zastępczego za czas, w którym był własnego auta pozbawiony. Ubezpieczyciele jednak, według KNF, łamią prawo, jeśli ograniczają czas najmu tylko do trwania poszczególnych napraw auta. Nie biorą pod uwagę na przykład okresu oczekiwania na części niezbędne do naprawy. KNF uznał, że jest to nieuzasadnione działanie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rysa na aucie zastepczym

   xzxz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ktos zrobil mi ryse na drzwiach od pasażera na aucie zastepczym, czy mam to zglaszac? czy to malo istotne?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama