W Sosnowcu nie mogą wynajmować, więc trzeba budować

  W Sosnowcu nie mogą wynajmować, więc trzeba budować

  Andrzej Kaim

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pięćdziesiąt rodzin będzie mogło w nowym roku wprowadzić się do lokali, które powstały na osiedlu socjalnym, położonym przy ul. Dobrzańskiego w dzielnicy Klimontów.
  Kosztem 2 mln zł miasto postawiło 10 kolejnych pawilonów socjalnych, a w każdym z nich jest pięć niewielkich mieszkań. Najmniejsze mają zaledwie 13 m kw., a największe są o 10 m większe. Budowa pawilonów to efekt niewypału, którym okazał się pomysł na wynajmowanie mieszkań od prywatnych właścicieli, by zaspokoić potrzeby ludzi eksmitowanych na podstawie wyroków sądowych.

  Nie udało się w tym roku znaleźć ani jednego takiego lokum. A tymczasem odszkodowania dla właścicieli mieszkań, z których powinni być wysiedleni, obciążają miejski budżet kwotą ponad 500 tys. zł rocznie.
  - Chcieliśmy, by nasze zasoby mieszkaniowe powiększały się jak najmniejszym kosztem. Okazało się jednak, że posiadacze mieszkań nie są tym zainteresowani - mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. - Zdecydowaliśmy się na budowę pawilonów socjalnych oraz adaptację istniejących budynków. Mimo że to znacznie droższe rozwiązanie, to jednak każdy taki obiekt zostanie w zasobach gminy już na zawsze - dodaje.

  Co prawda pawilony są już gotowe, jednak ich zasiedlenie planowane jest na koniec pierwszego kwartału 2010 roku. Wówczas zakończone zostaną prace związane z budową infrastruktury osiedlowej. Na razie nikt w ratuszu nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy koncepcja się sprawdzi, ale samorządowcy już rozważają budowę kolejnego osiedla socjalnego. Stanie się tak, jeśli tylko pozwolą na to finanse miejskie. Ostatnie przedsięwzięcie udało się dofinansować kwotą nieco ponad 40 tys. zł, jakie pozyskano z Banku Gospodarstwa Krajowego.

  - Prawo jest jasne i precyzyjne. Samorząd zobowiązany jest do zapewnienia lokali osobom eksmitowanym na podstawie wyroku sądowego. Jeśli nie może ich zapewnić, to sprawa kończy się wypłaceniem odszkodowania - mówi Grzegorz Dąbrowski.

  Lokowanie coraz większej ilości mieszkań socjalnych w jednym miejscu, może jednak przyczynić się do stworzenia swego rodzaju getta. A takie rozwiązanie nie jest korzystne ani dla przesiedlanych rodzin, ani dla okolicznych mieszkańców. Nie dziwi więc, że osiedle jest ogrodzone, a bezpieczeństwa i porządku pilnują ochroniarze.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   juz czytłem

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   http://www.sosnowiec.info.pl/informacje/sosnowiec/jest-sukces,1,4,16164

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama