Ważne
  Polska? Nigdy więcej

  Polska? Nigdy więcej

  Stanisława Warmbrand

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Skąd bierze się ta nasza arogancja i poczucie wyższości wobec Ukraińców?
  Tak podsumowała swój krótki pobyt na polskiej granicy Maria - niemłoda kobieta z wioski Ozerjany koło Buczacza na Ukrainie. Po zmianach na Ukrainie postanowiła wziąć los swój i swojej rodziny w swoje ręce. Znalazła pracę, bardzo ciężką, w Grecji. Pracuje tam od lat, legalnie - i składa grosz do grosza. Opłacało się: dom wyremontowany, mąż, córka, zięć i wnuczka pieniądze Marii lokują w przyszłość, a syn - franciszkanin, wychowanek zakonu w Panewnikach, razem ze współbraćmi odtwarza franciszkańskie tradycje na Zakarpaciu.
  Chora Ukrainka przesiedziała jedenaście godzin na polskiej granicy, podejrzewana, że legitymuje się skradzioną w Belgii grecką kartą pracowniczą. Okazało się, że zaszła pomyłka.

  Tym razem Maria pojechała na Ukrainę nie na odpoczynek, ale leczyć się. Ma bardzo chore nogi, konieczna jest operacja. Ale telefony z Grecji ponaglały do powrotu, więc pod opieką syna Maria ruszyła w podróż. Z Buczacza do polskiej granicy jechała całą noc, potem z Przemyśla miała autokar o 8.00.
  Syn przeszedł granicę w Medyce bez problemów, Maria też nieraz wraca i wyjeżdża przez Polskę, więc nie spodziewała się kłopotów.

  Po dwu godzinach oczekiwania na matkę syn od któregoś z nieznajomych dowiedział się, że ją zatrzymano.
  Mijały kolejne godziny, podczas których Maria płaczem i krzykiem uzyskała jedno: że syn, mówiący po polsku, mógł do niej wejść. Już od pięciu godzin siedziała na krzesełku pod drzwiami kierownika zmiany polskiej straży granicznej, pilnowana przez uzbrojonego strażnika i psa. Z synem przesiedziała dalszych pięć godzin. Ich autokar dawno odjechał. Po jedenastu godzinach kierownik zmiany oświadczył, iż podejrzewano, że Maria legitymuje się skradzioną w Belgii grecką kartą pracowniczą. Ale okazało się, że zaszła pomyłka. Jeszcze powiedział: Przepraszam.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ukraina?Nigdy więcej

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Jeżeli była taka chora,że nie mogła siedzieć na krześle,to jak chciała dojechać do Grecji?
   W ubiegłym roku jechałem na wycieczkę do Lwowa.Odprawa autokaru trwała ponad 3 godziny,a ukraiński celnik...rozwiń całość

   Jeżeli była taka chora,że nie mogła siedzieć na krześle,to jak chciała dojechać do Grecji?
   W ubiegłym roku jechałem na wycieczkę do Lwowa.Odprawa autokaru trwała ponad 3 godziny,a ukraiński celnik wypuszczał ludzi pojedyńczo tylko za potrzebą.Ukraina?Nigdy więcejzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama