Nie chcą widzieć swoich dzieci

  Nie chcą widzieć swoich dzieci

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jeszcze zanim urodzą, mówią nam, że nie chcą widzieć dziecka. Nie chcą go karmić, ani przytulać. Są zdecydowane, by pozostawić je w szpitalu - mówi dr Ewa Płachta, ordynator oddziału noworodkowego w Zespole Szpitali Miejskich w Sosnowcu.
  Tylko w tym roku matki zostawiły tu ośmioro noworodków, w zeszłym roku sześcioro. Ostatnio na oddziale zostały urodzone przedwcześnie bliźnięta. Matka przez jakiś czas nie była pewna, co robić. Początkowo chciała wziąć jednego chłopca. Na szczęście zdołano jej to wyperswadować. Dzieci wprost z oddziału noworodkowego trafiły do Centrum Pediatrii. Czeka ich jeszcze długie leczenie, a potem, jak dobrze pójdzie, adopcja. Najwięcej dzieci porzucają rodzice urodzeni w czasie baby boomu okresu stanu wojennego

  Inna kobieta zostawiła maluszka po długich pertraktacjach z partnerem, który powiedział, że jeśli weźmie małego, to on odejdzie i nie uzna syna. Nawet nie spojrzała na dziecko.

  - Ale te liczby nie odzwierciedlają rzeczywistego dramatu - dodaje dr Płachta. - Matkom, by otrzymać becikowe, potrzebny jest numer PESEL dziecka. Gdy załatwią formalności, po kilku miesiącach, oddają dzieci do placówek opiekuńczych.

  - Kiedy tylko wprowadzono becikowe, od razu to skomentowałam: zacznijcie budować do-my dziecka. I niestety nie pomyliłam się - twierdzi dr Grażyna Szydłowska z oddziału noworodkowego Szpitala Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. - Zanim wszedł ten zasiłek, rocznie kobiety porzucały w naszym szpitalu 10-11 noworodków. Potem kilkoro. W tym roku ani jednego. Nie mam wątpliwości jaki jest ich los.

  Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że rocznie w polskich szpitalach porzucanych jest prawie 800 noworodków. Najwięcej, bo ponad sto, w województwie śląskim. Dla porównania, w mazowieckim ok. 90.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama