W Rybniku połączyli kopalnie przekopem

  W Rybniku połączyli kopalnie przekopem

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wtorkowej nocy, po ponadrocznej pracy, rybnickie kopalnie Chwałowice i Jankowice zostały połączone podziemnym wyrobiskiem o długości 1,7 kilometra!
  Władze zakładów zaznaczają, że nie chodzi o połączenie kopalni w jedną, o czym plotkują górnicy, a połączenie podziemnych wyrobisk, co w efekcie wpłynie na bezpieczeństwo pracy i pozwoli w przyszłości zwiększyć wydobycie.
  3 mln ton węgla w nowych złożach będą mogli wydobyć górnicy z obydwu kopalń

  Górnicy z kopalni Jankowice zaczęli przekopywać się do sąsiadów z głębokości 630 metrów już 1 października 2008 roku. Robota szła w postępie 3,4 metra na dobę. Z ich strony były do pokonania 1024 metry. Szli nieco w górę, bo ich koledzy z Chwałowic 1 lutego tego roku zaczęli robotę na głębokości 565 metrów.

  - Tu prace szły nieco szybciej, bo drążono 5 metrów na dobę. Górnicy zrobili 645 metrów przekopu. Cała inwestycja kosztowała 17,5 miliona złotych - wyjaśnia Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej, do której należą obie kopalnie.

  Dopiero wczoraj w nocy obie ekipy mogły podać sobie ręce.
  - Trwają jeszcze prace nad poszerzeniem przekopu do 5,5 metra. Jego wysokość ma sięgnąć 3,8 metra. To oznacza kolejną dobę roboty - wyjaśniają pracownicy.

  Inwestycja pozwoli na to, by kopalnie mogły dobrać się do trzech milionów ton węgla w nowych pokładach, a to oznacza dobrych kilka lat fedrunku. To był jedyny sposób na dotarcie do złoża. Ani Chwałowice, ani Jankowice nie mogły samodzielnie sięgnąć po ten węgiel, bo nie pozwalały na to filary ochronne, czyli tereny, pod którymi nie można fedrować ze względu na bezpieczeństwo na powierzchni, na której znajdują się osiedla mieszkaniowe.

  - Jankowice zyskały dostęp do 2 milionów ton węgla, a Chwałowice do 800 tysięcy ton - wyjaśnia Madej. To niejedyne korzyści. - W Chwałowicach otwarto niedawno, kosztem 15 milionów złotych, nową, supernowoczesną wentylatorownię. Teraz, także do Jankowic, na dół będzie można tłoczyć lepsze powietrze - wyjaśniają w kopalni.

  Z kolei metan z Chwałowic będzie transportowany rurociągami do stacji odmetanowania Jankowic - bo ta pierwsza kopalnia takiej w ogóle nie posiada.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyrobiska połączeniowe

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 97 / 92

   Co za rzetelność pracy dziennikarskiej... !
   Ani jeden górnik z kopalń: Jankowice czy Chwałowice nie uczestniczył w drążeniu wyrobisk połączeniowych! Wyrobiska w całości wykonało Konsorcjum...rozwiń całość

   Co za rzetelność pracy dziennikarskiej... !
   Ani jeden górnik z kopalń: Jankowice czy Chwałowice nie uczestniczył w drążeniu wyrobisk połączeniowych! Wyrobiska w całości wykonało Konsorcjum Przedsiębiorstw Robót Górniczych i Budowy Szybów S. A. oddział w Rybniku. Ani słowa o tym w rybnickim dodatku gazety ! Nieładnie!
   Skąd Redakcja czerpała te materiały?
   Albo "zalana" kopalnia Chwałowice i "czysta i sucha" kopalnia Jankowice! Pusty śmiech i współczucie nad niekompetencją!
   Wszystkie Wasze informacje są takie "rzetelne i wiarygodne"?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama