Kontrowersyjna szopka bożonarodzeniowa w Katowicach

  Kontrowersyjna szopka bożonarodzeniowa w Katowicach

  PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jedni czują się oburzeni, inni usatysfakcjonowani odwagą autora, ale nie ma chyba nikogo, kogo by praca Jacka Sztuki nie zaskoczyła. Obraz "W samochodzie II" można obejrzeć w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach.
  Święta Rodzina w charakterze turystów podróżujących zdezelowanym samochodem - tak wyobraża sobie współczesną szopkę artysta Jacek Sztuka. Czy to przykład obrazoburczości? Chyba nie, bo gdyby faktycznie obraz wzbudzał takie skrajne odczucia, z pewnością nie byłby pokazany w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach.

  Z pewnością jednak jest bardzo kontrowersyjny i daje wiele do myślenia. Gdyby nie nagie dziecko przedstawiające Dzieciątko, głowy wołu i osła oraz porozrzucane na masce siano jednoznaczne sugeruje, że mamy do czynienia z nawiązaniem do biblijnej przypowieści o narodzeniu Jezusa. To zderzenie ze współczesnymi atrybutami, jakie posiadają św. Józef i Matka Boża - kierowca i jego pasażerka - jest tak ujmujące, że na długo pozostaje w pamięci.

  Z pewnością na to właśnie liczył autor Jacek Sztuka - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a obecnie adiunkt na tej uczelni. Jest coraz bardziej cenionym malarzem. W ubiegłym roku zdobył Grand Prix XXII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie i otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców za osiągnięcia w dziedzinie plastyki.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   t

   ada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   iecie robić sobie jaja z bożej rodziny!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szopka

   CELSUS 178 r.n.e. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 9

   Moim zdaniem:Kontrowersyjna jest cała legenda familijno- Bożonarodzeniwa! Ave.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama