Alternatywne święta

  Alternatywne święta

  Wioleta Niziołek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Katowicach, jak w Londynie czy Nowym Yorku, święta obchodzi się nie tylko z rodziną w domu, ale też ze znajomymi w klubie. Świąteczny barszczyk może być z "tytki", ale do tego koniecznie domowej roboty krokiety.
  Od kilku lat, po skończonej Wigilii w domu, młode pokolenie wymyka się do klubu, żeby tam dołączyć do znajomych. Tradycyjnie drzwi niektórych lokali, takich jak Gugalander czy Cogitatur w Katowicach, stoją dla nich otworem. Cogitatur na przykład zaprasza dzisiaj na "Alternatywną Wigilię", która potrwa od godz. 22. Wstęp jest wolny.

  - Przychodzą zwykle młodzi ludzie, jest alternatywna muzyka i rozmowy - mówi Dorota Coghen, szefowa Cogitatura. Zaczęli organizować "postwigilię" trzy lata temu, bo klienci o to prosili.
  Ale z przyjaciółmi można się też spotkać przed Wigilią, nawet kilka dni wcześniej. Złożyć sobie życzenia i zjeść świąteczny barszczyk. Takie spotkanie dla znajomych zorganizowali Patrycja Walter i Dominik Tokarski.

  W katowickim Archibarze, przy "świątecznym" stole, usiadło kilkanaście osób. Oprócz barszczu były sałatka z buraków i śledzie z suszonymi pomidorami, do tego domowej roboty krokiety Tokarskiego.
  - Nasze pokolenie inaczej podchodzi do tematu jedzenia, bardzo dużą wagę przywiązujemy do wspólnego spędzania czasu przy stole - mówi.

  Socjolog dr Krzysztof Łęcki jest konserwatystą, ale rozumie ten trend. - Rodziny się nie wybiera, często wspólne kolacje rodzą napięcia, a z przyjaciółmi jest inaczej. W pierwszym przypadku to przymus kulturowy i społeczny, a w drugim wolna wola i chęć spędzenia wieczoru z tym, a nie innym towarzystwem. To charakterystyczne dla młodych ludzi, którzy chcą być sobą - mówi.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama