Koreańczycy będą w Żorach

  Koreańczycy będą w Żorach produkować części do aut

  Katarzyna Śleziona, Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na terenie byłych zakładów chemicznych Krywałd-Erg w Żorach przy ulicy Wspólnej powstanie koreańska fabryka części do samochodów marek kia i hyundai.
  Tuż przed świętami angielski właściciel Ergu, w obecności władz miasta, podpisał umowę z koreańską firmą KFTP, która zajmuje się produkcją i dostarczaniem m.in. plastikowych elementów do samochodów. W połowie stycznia rozpocznie się budowa hali na potrzeby fabryki. - Do niej będzie przylegać jeszcze budynek, gdzie utworzymy biura. Obok powstaną jeszcze nowe miejsca parkingowe - mówi Ryszard Brzeski, prokurent w angielskiej firmie Hausman Development, który jest właścicielem terenu byłego Ergu i zajmie się budową. Wschodni inwestor podpisał z nimi umowę dzierżawy na 10 lat z możliwością wykupu.

  Hala ma być oddana do użytkowania już 1 sierpnia 2010 roku. Wtedy ruszy produkcja.
  - Na przykład będą tam tworzone kokpity, ale także zatrzaski do pasów bezpieczeństwa, obudowy do skrzyni biegów i inne elementy wykończeniowe - dodaje Brzeski. Do Żor będą dowożone surowce potrzebne do ich produkcji z fabryk kia ze Słowacji i hyundai z Czech. Najważniejszy dla miasta jest fakt, że w hali pracę znajdzie 185 osób, w tym głównie kobiety. Prezydent Żor Waldemar Socha, który brał udział w negocjacjach nie kryje entuzjazmu.- W naszym mieście kobiety nie mają zbyt wielu miejsc do znalezienia pracy. A Koreańczycy zapewnili nas, że ich załoga w 70 procentach ma się składać z pań. Obiecałem inwestorowi, że wyszkolimy im przyszłych pracowników. Jesteśmy też gotowi do rozmów o ulgach podatkowych, choć w przypadku umowy dzierżawy sprawa może się nieco skomplikować. Taka umowa świadczy chyba o tym, że kryzys mamy za sobą - mówi prezydent Socha.

  Obecnie w Żorach jest 1831 zarejestrowanych bezrobotnych, z czego 1159 to właśnie panie - informuje z kolei Irena Ficek, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Żorach. Pracę w fabryce chciałaby zdobyć Wiktoria Prokopowicz z Żor. - Na pewno złożę swoje podanie. Teraz jestem na urlopie wychowawczym i za pół roku chciałabym podjąć pracę. W mieście nie ma wielu możliwości zatrudnienia - mówi nam pani Wiktoria.

  Negocjacje w sprawie budowy trwały ponad pół roku. Plusem było doskonałe zlokalizowanie działki i rozpoczęte inwestycje drogowe, które pozwolą znacznie lepiej dojechać do przyszłej hali . - Teren Ergu jest coraz lepiej skomunikowany. Budujemy obwodnicę północną, trwa budowa autostrady A-1. Gdy drogi powstaną, będzie łatwiejszy dojazd do hali, a więc dostarczanie elementów z Czech i Słowacji - mówi prezydent Socha.

  Są już kolejni zainteresowani  Przedstawiciele Ergu wyjaśniają, że prowadzą kolejne rozmowy z inną koreańską firmą w sprawie umiejscowienia fabryki części samochodowych. - Druga hala byłaby zbudowana od podstaw. Toczymy burzliwe pertraktacje z Koreańczykami. Inwestorom podoba się to, że teren leży z jednej strony na peryferiach miasta, ale z drugiej jest świetnie uzbrojony - wyjaśnia Ryszard Brzeski, prokurent w angielskiej firmie Hausman Development. Na razie nie chce zdradzać nazwy firmy, ale ma nadzieję, że rozmowy uda się sfinalizować w pierwszym kwartale 2010 roku.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Praca w KFTP

   TomoKetch31 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 75 / 67

   Rewelacja... pracuję w tej firmie, a własciwie pod nią (Del Piero) już ponad miesiąc i jestem szczerze bardzo zadowolony, choć przede mną dopiero pierwsza pełna wypłata ;) Atmosfera - gitara, praca...rozwiń całość

   Rewelacja... pracuję w tej firmie, a własciwie pod nią (Del Piero) już ponad miesiąc i jestem szczerze bardzo zadowolony, choć przede mną dopiero pierwsza pełna wypłata ;) Atmosfera - gitara, praca - gitara... chyba kupie sobie gitare ;) Zapraszam do spróbowania sił i podjęcia się u nas pracy... szary pracownik, pozdrawiam :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiktoria ...

   Babcia z Gdyni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 61

   aleeeee ... pewno ! : -) i ten smaaaczek zeby byl ! :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żory to dobra lokalizacja.

   kaktusnadłoni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 57

   Blisko autostrady, doprowadzony tor kolejowy, są chętni do pracy i władze miasta przychylne.
   Życzę firmie KFTP i tej drugiej firmie koreańskiej owocnej pracy na terenie Żor.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama