Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sportowe podsumowanie roku Polski Dziennika Zachodniego

RM, JAŹ, HZ
Justyna Kowalczyk
Justyna Kowalczyk ARC DZ
Jaki był ten sportowy rok 2009? Pełen sukcesów i pełen porażek. Mamy jednak nadzieję, że większość kibiców zapamięta sukcesy, a o porażkach szybko zapomni. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia sportowe regionu, kraju i świata wg dziennikarzy Polski Dziennika Zachodniego.

10 stycznia

Sikora w koszulce lidera PŚ
Trzecie miejsce w Oberhofie wystarczyło, by Tomasz Sikora objął prowadzenie w biathlonowym Pucharze Świata. Wcześniej koszulkę lidera w zimowych zmaganiach o Kryształową Kulę zakładał tylko skoczek Adam Małysz.
To było czwarte w tym sezonie podium zawodnika Dynamitu Chorzów, a historyczny moment w niemieckiej telewizji ZDF oglądało ponad 5 milionów widzów.
- Spełniłem jedno ze swoich największych marzeń - nie ukrywał reprezentant Polski odbierając koszulkę lidera PŚ, w której miał startować w kolejnych zawodach.
Później Sikora zajmował trzecie miejsca jeszcze dwukrotnie. Ostatecznie Polak zajął w cyklu 2 miejsce, ustępując jedynie legendarnemu Norwegowi Ole Einar Bjoerndalenowi.

27 stycznia

Genialny rzut Siódmiaka i spokój trenera
Reprezentacja piłkarzy ręcznych gra z Norwegią o awans do półfinału mistrzostw świata. Piętnaście sekund przed końcem meczu jest remis 30:30. Wynik nie daje awansu żadnej z drużyn. Przy piłce są Norwegowie. Jeśli rzucą gola, my spakujemy manatki. Trener Polaków Bogdan Wenta bierze czas. - Mamy 15 sekund. To dużo czasu. Jak zdejmą bramkarza, przerywamy akcję i mamy pustą bramkę - powiedział.
Po wznowieniu akcji piłkę od Norwegów przejął Artur Siódmiak. Precyzyjny rzut z ponad połowy boiska do pustej bramki i jesteśmy w półfinale! W nim przegrywamy z Chorwacją 23:29, ale mecz o 3. miejsce rozstrzygamy na swoją korzyść. 31:23 z Danią.

21 lutego

Justyna Kowalczyk kolekcjonerką medali MŚ
Brązowy medal mistrzostw świata, jaki 19 lutego w biegu na 10 km wywalczyła w Libercu Justyna Kowalczyk przyjęto z... umiarkowaną radością. Wielki sukces zawodniczki AZS AWF Katowice stracił bowiem nieco blasku w kontekście oczekiwań - biegaczka z Kasiny Wielkiej była przedstawiana jako jedna z głównych kandydatek do zdobycia złota. Królowa Śniegu wytrzymała presję i dwa dni później znokautowała rywalki w biegu łączonym na 15 km zdobywając tytuł mistrzowski jako pierwsza Polka w historii. Rozpędzona Kowalczyk 28 lutego dołożyła jeszcze triumf na 30 km, pozostawiając w cieniu skoczków, chwalących się czwartym miejscem Kamila Stocha.

28 lutego

Pas w garści Górala
Tomasz Adamek pokonał przez nokaut w ósmej rundzie Johnathona Banksa i obronił pas mistrza świata wagi juniorciężkiej IBF. Po raz kolejny Góral wszedł do ringu 11 lipca i już po czterech rundach załatwił sprawę z Bobby Gunnem. W październiku pięściarz z Gilowic zrzekł się pasa i przeniósł do kategorii ciężkiej.

8 marca

Majewski zrobił swoje
21 metrów i dwa centymetry - na taką odległość pchnął kulę Tomasz Majewski zdobywając złoty medal halowych mistrzostw Europy w Turynie. - Zrobiłem swoje - śmiał się faworyt zmagań, który zdeklasował konkurentów. Polacy zdobyli jeszcze dwa brązowe medale: Marcin Starzak w skoku w dal i sztafeta 4x400 m.

10 marca

Orzeł z Wisły odzyskuje skrzydła
Adam Małysz po konkursie w Kuopio cieszył się tak samo, jak triumfator zawodów 38-letni Takanobu Okabe, który został najstarszym zwycięzcą zawodów Pucharu Świata w historii. Orzeł z Wisły zajął trzecie miejsce, ustępując jeszcze Simonowi Ammannowi, ale było to jego pierwsze podium od 25 marca 2007 (zawody odbyły się w Planicy).
Z dużą ulgą odetchnął też Hannu Lepistoe, zatrudniony specjalnie do odbudowywania formy najlepszego polskiego skoczka.
- Potwierdziliśmy, że w Adamie tkwi jeszcze moc, którą można wykorzystać - skwitował występ w Kuopio szkoleniowiec.
W całym cyklu PŚ 2008/09 Małysz zajął 13 miemsce.

22 marca

Kryształowa Kula dla Kowalczyk
Wszystko rozstrzygało się w ostatnim biegu sezonu. Zawodniczki startowały w Falun na 10 kilometrów techniką dowolną, a w roli liderki PŚ na trasę ruszała Petra Majdić.Była już jednak tylko liderką wirtualną, bo finałowe zawody PŚ składały się z kilku części i do ostatniego wyścigu konkurentki startowały z wynikającymi z poprzednich występów różnicami czasowymi. Kowalczyk zdobyła w nich sporą przewagę, natomiast Majdić była ósma ze stratą 1,06 min do naszej reprezentantki. Na metę Słowenka przybiegła jako dwunasta i największy sukces polskich biegów narciarskich stał się faktem.
Biegaczka AZS AWF Katowice zdobyła też małą Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji na dystansach, natomiast w sprintach zajęła piąte miejsce.

22 marca

Niesamowity Schlierenzauer
Gregor Schlierenzauer odebrał Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w skokach narciarskich. W ostatnich zawodach w Planicy loty wygrał Harri Olli, a Adam Małysz był drugi. Dzień wcześniej odbył się konkurs drużynowy, w którym fantastycznie spisała się reprezentacja Polski w składzie Małysz, Kamil Stoch, Łukasz Rutkowski i Stefan Hula, która zajęła drugie miejsce, ustępując tylko Norwegom. - Ten wynik potwierdza, że idziemy w dobrym kierunku. Powstaje drużyna, którą stać na walkę o medale - optymistycznie stwierdził prezes PZN, Apoloniusz Tajner.

Dziesięć goli w siatce San Marino
Rekordowe zwycięstwo, najszybciej w historii reprezentacji Polski strzelona bramka (Rafał Boguski trafił do siatki w 22 sekundzie) - po zwycięstwie 10:0 nad San Marino część polskiej prasy wpadła w zachwyt. Byliśmy jednymi z nielicznych, którzy przypominali, że ten "historyczny sukces" wybrańcy Leo Beenhakkera odnieśli w meczu z reprezentacją złożoną z kelnerów i listonoszy. W dodatku niewiele nam ono dało, bo po wcześniejszej porażce z Irlandią Północną nasze szanse na awans do mistrzostw świata drastycznie zmalały. Był to też kolejny dowód na to, że Holender traci powoli orientację i trenerskiego nosa. Cztery bramki w tym meczu zdobył Euzebiusz Smolarek, dla którego w Belfaście zabrakło miejsca nawet na ławce.

11 kwietnia

Debel szczęśliwy w Casablance
Łukasz Kubot w parze z Oliverem Marachem wygrywa pierwszy w karierze deblowy turniej ATP. Polak z Austriakiem zwyciężają w Casablance pokonując w finale Szweda Simona Aspelina i Australijczyka Paula Hanleya. Swój sukces tenisiści powtórzą miesiąc później w Belgradzie, na zakończenie sezonu zagrają w Masters, ale pomimo dwóch zwycięstw nie wyjdą z grupy.
Kubot w Belgradzie spisał się też rewelacyjnie w grze pojedynczej, w której awansował do finału.

13 maja

Euro 2012 - nie na Stadionie Śląskim
Koniec złudzeń i marzeń. UEFA podejmuje ostateczną decyzję - piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 roku zostaną rozegrane w czterech polskich miastach. Na tej liście nie ma Chorzowa i Krakowa.
Na Stadionie Śląskim panuje przygnębienie. Wśród gości oglądających transmisję z ogłoszenia werdyktu nie ma wielu najważniejszych postaci regionu: klęska wisiała w powietrzu od dnia, w którym Chorzów znalazł się jedynie w roli rezerwowego.
- Zabrakło merytorycznej dyskusji, zadecydowała polityka - oceni później były selekcjoner, a obecnie senator Antoni Piechniczek.
Samorządowcy podkreślają, że decyzja nie wpłynie na plany modernizacji Stadionu, jednak zaczynają szukać dla obiektu nowych rozwiązań. Oprócz piłki stawiają na lekką atletykę.

27 maja

Wielka Barcelona z Pucharem Europy
Sprawiedliwości stało się zadość - grająca genialną piłkę FC Barcelona postawiła kropkę nad i, pokonując w finale Ligi Mistrzów Manchester United 2:0. Dzięki temu skompletowała koronę marzeń: wcześniej bowiem zdobyła mistrzostwo i Puchar Hiszpanii.
Na stadionie w Rzymie drużyna prowadzona przez Josepa Guardiolę zdobyła pierwszą bramkę już po dziesięciu minutach, gdy na listę strzelców wpisał się Samuel Eto'o. Sprawę definitywnie rozstrzygnął w 70 minucie Lionel Messi.
Bezradność Czerwonych diabłów była wręcz porażająca, ekipa z Wysp pełniła w tym najważniejszym meczu rolę statystów, podczas, gdy triumfatorzy oświadczali: to dopiero początek nowej ery.

30 maja

Górnik Zabrze żegna się z ekstraklasą
Nie pomogły miliony złotych wpompowane w transfery, ani zatrudnienie najdroższego trenera w lidze, Henryka Kasperczaka. Górnik Zabrze przegrał ostatni mecz sezonu z Polonią Warszawa 0:1 (tracąc gola tuż przed końcem meczu) i spadł z ekstraklasy.
Górnicy zdobyli w 30 meczach tylko 29 punktów, ponosząc aż 15 porażek. Adekwatna do wyników była atmosfera w klubie: podziały w zespole, wtargnięcie szalikowców na trening, fatalna polityka transferowa - to wszystko obciążało tonący klub, który w 2012 roku miał sięgnąć po mistrzostwo kraju, tymczasem spadł do I ligi po raz pierwszy od 30 lat.
Kac po spadku trwa zresztą do dziś...

5 czerwca

Polak w finale NBA
Marcin Gortat- jako pierwszy Polak w historii - i jego zespół Orlando Magic rozpoczęli walkę w finale NBA. W inauguracyjnym starciu przegrali w Los Angeles z Lakersami 75:100, a nasz reprezentant zdobył 4 punkty.
-Przeżycie niesamowite, ale to dopiero początek, w następnych meczach powinno być lepiej - zapowiadał Polak.
W kolejnych spotkaniach było jednak podobnie i ostatecznie Czarodzieje ulegli Jeziorowcom 1:4, ale już sam ich występ w decydującej bitwie stanowił dla nich wielkie osiągnięcie.
Gortat, umiarkowanie zadowolony ze swojej gry, liczył, że po sezonie uda mu się zmienić klubowe barwy, jednak nadal gra w Orlando.

7 czerwca

Król Roger
Roger Federer pokonał 6:1, 7:6, 6:4 Robina Soderlinga w finale French Open i wyrównał rekord Pete Samprasa w ilości zwycięstw wielkoszlemowych (poprawił go później na Wimbledonie). Został też szóstym w historii tenisistą, któremu udało się wygrać wszystkie turnieje tego cyklu.

27 czerwca

Koniec epoki Jana Furtoka w GKS
Prezydent Katowic Piotr Uszok, poinformował, że pomoc miasta dla GKS, dzięki której udało się klub ocalić przed likwidacją dobiegła końca. Znacznie istotniejszym i mającym niemal rangę symbolu wydarzeniem, było podanie się do dymisji prezesa Jana Furtoka. Najsłynniejszy piłkarz GKS zdecydował się na takie posunięcie, gdy jego koledzy z zarządu zerwali negocjacje z Centrozapem, jedyną dużą firmą gotową przejąć klub i w niego zainwestować.
- Nie widzę przyszłości dla Stowarzyszenia, GKS na tym poziomie musi być spółką - oświadczył rozgoryczony Furtok, a klub z Bukowej zaczął brnąć w długi i ślepy zaułek.

19 Lipiec

Złoto na żużlu
Polscy żużlowcy Krzysztof Kasprzak, Piotr Protasiewicz, Jarosław Hampel, Adrian Miedziński i kapitan Tomasz Gollob wywalczyli na torze w Lesznie tytuł drużynowych mistrzów świata. Po pasjonującej walce nasi żużlowcy pokonali Australię zaledwie jednym punktem. Kropkę nad i postawił Gollob wygrywając ostatni wyścig z Leigh'em Adamsem. Medal brązowy wywalczyli Szwedzi. Finał w Lesznie z powodu obfitych opadów deszczu trwał dwa dni, do ostatniego wyścigu prowadzili Australijczycy, jednak świetna postawa Golloba dała nam złoto.

Pierwszy awans
Zajmując drugie miejsce w turnieju kwalifikacyjnym w Rzeszowie, polskie siatkarki pierwszy raz w historii awansowały do finałów mistrzostw świata.

22 lipca

Kompromitacja Wisły w LM
Marzenie o polskim zespole w fazie grupowej Ligi Mistrzów zostało rozwiane wyjątkowo szybko i na dodatek w drastyczny sposób. Po remisie (1:1) w pierwszym meczu eliminacyjnym do Ligi Mistrzów piłkarze Wisły Kraków przegrali w rewanżu w Tallinie z Levadią 0:1 i odpadli z rywalizacji.

26 lipca

Wypadek Massy, zaskoczenie z BMW!
Podczas kwalifikacyjnego wyścigu przed Grand Prix Węgier (wygrał Brytyjczyk Lewis Hamilton) ciężki wypadek miał Brazylijczyk Felipe Massa. Kierowca Ferrari jadąc z prędkością 230 kilometrów na godzinę został uderzony w kask sprężyną amortyzatora, która urwała się z bolidu jego rodaka Rubensa Barrichello. Massa stracił przytomność i uderzył w barierę ochronną. Kierowca przeszedł operację i do końca sezonu nie wrócił już na tor.
Kilka dni później niespodziewanie zespół BMW Sauber, w którym jeździł Robert Kubica ogłosił, że wycofuje się z Formuły 1. Jednym z powodów, oprócz kryzysu finansowego, były słabe wyniki teamu.

15 sierpień

W Berlinie odrodziła się polska lekkoatletyka
Kapitalną formę zaprezentowali na mistrzostwach świata w Berlinie polscy lekkoatleci. Medalowy wysyp rozpoczęli brązowym krążkiem w siedmioboju Kamila Chudzik i srebrem Tomasz Majewski (kula).
Potem ten dorobek powiększali Monika Pyrek (brąz) i Anna Rogowska (złoto) w skoku o tyczce, młociarz Szymon Ziółkowski (srebro), dyskobol (Piotr Małachowski (srebro), Anita Włodarczyk (złoto) w rzucie młotem oraz skoczek wzwyż Sylwester Bednarek (brąz).
Jednak bohaterem imprezy w stolicy Niemiec był bez wątpienia Jamajczyk Usain Bolt, który ustanowił fantastyczne rekordy świata na 100 m (9.58) i 200 m (19,19!).

9 września

Pożegnanie piłkarzy z Afryką
Najpierw remis z Irlandią Północną (1:1) na Stadionie Śląskim, a potem tęgie lanie w wyjazdowym spotkaniu w Mariborze ze Słowenią (0:3) sprawiły, że polskich piłkarzy zabraknie na przyszłorocznym Mundialu w RPA. Podopieczni Leo Bennhakkera w swojej grupie okazali się lepsi jedynie od amatorów z San Marino.
Holender w niesławie rozstał się z naszą reprezentacją, w dwóch ostatnich spotkaniach eliminacyjnych MŚ z Czechami i Słowacją biało-czerwonych poprowadził Stefan Majewski.
To nie były dla Polski udane eliminacj. Poza dobrym spotkaniem z Czechami w Chorzowie, w pozostałych meczach polscy piłkarze grali słabo, by nie powiedzieć żenująco. Nawet wysokie zwycięstwo nad San Marino nie wyleczy kaca, jaki do dziś męczy kibiców.

13 wrzesień

Siatkarze skąpani w złocie
Fantastyczna gra, osiem zwycięstw z rzędu - to bilans polskich siatkarzy na mistrzostwach Europy w Turcji. Polacy przeszli przez te mistrzostwa jak burza, wywalczyli złoty medal. Pierwszy w historii, choć wcześniej byliśmy już mistrzami świata i igrzysk olimpijskich. Najlepszym za-wodnikiem turnieju w Izmirze został Piotr Gruszka.

16 września

Gortat i spółka nie podbili Europy
Nawet grający na co dzień w NBA Marcin Gortat nie pomógł awansować polskiej koszykarskiej reprezentacji do ósemki najlepszych drużyn w Europie. W rozgrywanych w naszym kraju mistrzostwach kontynentu biało-czerwoni zdołali pokonać jedynie Bułgarię i Litwę, potem ulegli Turcji, Serbii, Słowenii i Hiszpanii i sny o podboju Europy zostały rozwiane. Polskich kibiców spotkał srogi zawód, liczyli na więcej.
- Wyszedł nasz brak doświadczenia i ogrania na takich imprezach - podsumował występ biało-czerwonych Gortat.
W finale w katowickim Spodku EuroBasketu Hiszpania pokonała Serbię. brązowy medal wywalczyli Grecy.

26 września

Wieczorek na aucie, początek zmian
Po meczu z Bełchatowem posadę trenera Odry Wodzisław stracił Ryszard Wieczorek. Pod jego wodzą zespół odniósł jedynie dwa zwycięstwa, przegrał sześć! Jego miejsce na mecz z Ruchem Chorzów zajął dyrektor sportowy Martin Pulpit. Czech się nie sprawdził i sięgnięto po Roberta Moskala. Roszady były jednak kontynuowane, bo Moskal też nie zagrzał długo miejsca na trenerskiej ławce - kolejnym trenerem został Marcin Brosz. Przy wyborze dwóch ostatnich doszło ponownie do eskalacji trwającego od kilku miesięcy konfliktu między czeskimi i polskimi udziałowcami. W efekcie Odra zamyka ligową tabelę i wiosną będzie głównym kandydatem do spadku z ekstraklasy.

4 października

Wygrały brąz dla swojego trenera
Włochy, Holandia, Polska - taka była kolejność mistrzostw Europy siatkarek, które rozgrywane były w naszym kraju. W meczu o brązowy medal w łódzkiej Atlas Arenie Polki pokonały Niemki 3:0. Trzecie miejsce to duży sukces naszych siatkarek, zwłaszcza, że nie mogły zagrać leczące kontuzje Katarzyna Skowrońska-Dolata, Katarzyna Skorupa i Anna Podolec, a także przebywająca na urlopie macierzyńskim Małgorzata Glinka. W pięciu ostatnich spotkaniach turnieju Matlak nie mógł prowadzić kadry z powodu ciężkiej choroby żony. Jego miejsce zajął drugi trener Piotr Makowski.
- Zagraliśmy dla naszego trenera - podkreślały po turnieju nasze zawodniczki.

24 października

Adamek nie dał szans Gołocie
Pojedynek pomiędzy Andrzejem Gołotą a Tomaszem Adamkiem w Łodzi zapowiadany był jako polska walka stulecia. Wystarczyło jednak pięć rund by pięściarz rodem z Gilowic wybił boks starszemu o osiem lat rywalowi. Od początku walki Góral okładał precyzyjnymi ciosami bezradnego Gołotę, a ten nawet nie potrafił się bronić. W piątej rundzie po gradzie ciosów sędzia odesłał zamroczonego Gołotę do narożnika, przerywając ten nierówny pojedynek.
- Miałem już przygotowany ręcznik i chciałem go rzucić, sędzia jednak mnie uprzedził - przyznał trener Sam Collonna.
Adamek triumfował, cieszył się ze zwycięstwa i nie była w stanie mu w tym prze-szkodzić Mariola Gołota, która próbowała go przepędzić z narożnika męża.

14 listopada

Smuda zastąpił Leo
Schedę po Leo Bennhakkerze przejął 61-letni szkoleniowiec Franciszek Smuda. Debiut nowego selekcjonera nie wypadł udanie, nasza kadra narodowa przegrała w Warszawie z Rumunią 0:1, ale już drugie spotkanie w Bydgoszczy z Kanadą zakończyło się zwycięstwem 1:0. Wielu zazdrości Smudzie, że zarabiając 45.000 euro miesięcznie, przez trzy lata będzie grał jedynie mecze towarzyskie.
- Wcale nie będzie tak łatwo. Jestem przecież odpowiedzialny, za przygotowanie drużyny do Euro 2012, a to wielka stawka i wielki cel, z osiągnięcia którego będę rozliczony- mówi selekcjoner.
Oficjalnie Smuda podpisał kontrakt, który obowiązywać będzie do końca sierpnia 2012 roku, z możliwością przedłużenia do mistrzostw świata w 2014 roku, dopiero 18 grudnia.

14 grudnia

Logo Euro 2012
Najpierw oficjalnie z udziałem Michaela Platiniego w Kijowie, a kilka godzin później w Warszawie zaprezentowano oficjalne logo mistrzostw Europy w 2012 roku. Jego twórcą jest portugalski grafik Helder Pombinho i przedstawia dwa kwiaty w narodowych barwach Polski i Ukrainy oraz piłkę.

15 grudnia

Z Bukowej na Roosevelta
Mimo zimy gorąco było w grudniu w Górniku Zabrze. Na dywanik właściciela trafiali zarówno piłkarze jak i działacze, a także sztab szkoleniowy. Po tych rozmowach postanowiono pożegnać się z trenerem Ryszardem Komornickiem. Koko po raz drugi podjął się pracy w swoim dawnym klubie i po raz drugi nie dano mu dokończyć dzieła.
W Zabrzu czekano jednocześnie na rozwój wydarzeń w Katowicach, gdzie trener Adam Nawałka prowadził rozmowy w sprawie swojej dalszej przyszłości na Bukowej. Rozmowy nie potoczyły się jednak tak, jak sobie tego życzył szkoleniowiec, i Nawałka nie przedłużył kontraktu. Podpisał go za to 23 grudnia z Górnikiem.

19 grudnia

Wszystkie trofea dla Barcelony i jej gwiazdy
Dopiero za drugim podejściem udało się Barcelonie wywalczyć FIFA Club World Cup w piłce nożnej. Katalończycy w tym roku wygrali wszystko co było do wygrania: zdobyli mistrzostwo, Puchar i Superpuchar Hiszpanii, Puchar Mistrzów i Superpuchar Europy.
W meczu o Klubowe Mistrzostwo Świata piłkarze Barcelony pokonali dopiero po dogrywce argentyńską drużynę Estudiantes La Plata 2:1 (1:1, 0:1). Decydującą bramkę, pogrążając Argentyńczyków zdobył Lionel Messi. Kilka dni później piłkarz ten został laureatem nagrody FIFA dla piłkarza roku. Wcześniej wygrał plebiscyt magazynu France Football i otrzymał Złotą Piłkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!