Jak Bolek i Lolek

  Jak Bolek i Lolek przegrywają w Bielsku z Reksiem

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bolek i Lolek jeszcze nie mają pomnika
  1/3
  przejdź do galerii

  Bolek i Lolek jeszcze nie mają pomnika ©Fot. Archiwum SFR

  Lepiej na ich tle wypada Reksio, którego sylwetka stanęła w sierpniu przy ul. 11 Listopada i od tego czasu przyciąga rzesze mieszkańców i turystów.

  Zdzisław Kudła, dyrektor Bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, uważa, że to wina kancelarii prawniczej w Krakowie, zarządzającej prawami autorskimi do Bolka i Lolka.

  - Kancelaria powinna promować Bolka i Lolka, dbać o pamięć twórców tych bajkowych postaci.
  Tymczasem zasłaniając się różnymi kruczkami prawnymi zabija dorobek twórców, którzy nie żyją i nie są w stanie się obronić. Jako ich kolega i były szef czuję się w obowiązku, by walczyć o to, żeby ich praca nie została uśmiercona przez prawników - mówi Kudła. Przypomina, że nad Białą były pomysły postawienia pomnika Bolka i Lolka - najpierw przy bielskim SFR, później w okolicach centrum handlowego Sfera - jednak z powodu prawniczych przepychanek nie wyszły one poza sferę planów.

  - Nadal jesteśmy zainteresowani postawieniem pomnika Bolka i Lolka. Swego czasu skierowaliśmy pismo do kancelarii prawniczej, że chcielibyśmy postawić pomnik, by jakoś uhonorować te postacie. Mieliśmy poparcie prezydenta miasta, ale nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi - mówi Agnieszka Ściera z bielskiej Sfery.

  Roman Nehrebecki, jeden ze spadkobierców praw do bajkowych urwisów, który swego cza-su postulował utworzenie w mieście tzw. Bolkolandu - parku dla dzieci na terenach pod Szyndzielnią - również ma zastrzeżenia do kancelarii.

  - Pan mecenas jest świetnym teoretykiem, ale oderwanym od życia - mówi Nehrebecki, dodając, że żądania stawiane przez niektórych spadkobierców (jest ich troje, to rodziny Alfreda Ledwiga, Leszka Lorka i Władysława Nehrebeckiego) oraz kancelarię są mocno wygórowane, co kończy się tym, że Bolek i Lolek idą w zapomnienie.

  - Taki pomnik przysporzyłby im na powrót wiele popularności. Tak stało się z Reksiem. Tymczasem z powodu wieloletniego sporu o prawa autorskie, który zakończył się w 2004 roku, wokół Bolka i Lolka zrobił się czarny pijar - dodaje Nehrebecki.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  stara towarzyszka

  boerin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 188 / 137

  To nie do pojecja,ze tak ogolnie znani mali bohaterowie ida w zapomnienie.Tu gdzie obecnie mieszkam sa takie miejsca dla dzieci powiedzmy do 10-12 lat.Taki np.Bolkoland moze byc fajnym miejscem dla...rozwiń całość

  To nie do pojecja,ze tak ogolnie znani mali bohaterowie ida w zapomnienie.Tu gdzie obecnie mieszkam sa takie miejsca dla dzieci powiedzmy do 10-12 lat.Taki np.Bolkoland moze byc fajnym miejscem dla malych dzieci.Holendrzy wykorzystali do tego stary budynek fabryczny a wnim wszysko dla dzieci.Od zjezdzalni,kolejek,rzeczek po ktorych plynie sie lodeczka, karuzelki,wspinaniana na gorki.kolejki gorski,jazda na koniku[sztucznym].To byloby miejsce do spedzania wolnego czasu z malymi dziecmi a i pogoda bylaby wtedy niewazna.To sie nazywa Oranjestad,to moja taka propozycja w pamieci moich jakze ulubionych kolezkow.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo