Dyrektorzy szpitali znów wystają pod drzwiami NFZ

Dyrektorzy szpitali znów wystają pod drzwiami NFZ

Agata Pustułka

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Dłuższe kolejki na zabiegi planowe, na badania specjalistyczne (np. tomografem), rehabilitację oraz do sanatorium - to czeka pacjentów w województwie śląskim w nadchodzącym roku.
Dyrektorzy szpitali po raz kolejny muszą dzielić biedę, bo kontrakty na 2010 rok są głodowe, a wszystkie rezerwy finansowe NFZ już wyczerpane.

- Czekam na telefon z Narodowego Funduszu Zdrowia i jestem gotowa do negocjacji, bo zaproponowanego nam kontraktu nie podpiszę. Jest niższy od ubiegłorocznego o prawie 3 mln złotych. Przesłaliśmy własną propozycję - mówi zdecydowanie Iwona Łobejko, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego św. Barbary w Sosnowcu.

Dyrektor Łobejko twierdzi, że ma związane ręce. Podpisanie niższego kontraktu może spowodować wzrost zadłużenia placówki. - Wychodzimy powoli na prostą z pięcioletniej zapaści. Mamy podpisanych ponad 130 ugód z wierzycielami. Musimy je spłacać - twierdzi.

Budżet na grudzień szpital wykorzystał już 18 dnia miesiąca. - Przyjmowaliśmy wszystkich, choć inne szpitale odmawiały przyjęć i przekonywały, że przeprowadzają remonty, albo udawały, że leczą. My nie odesłaliśmy żadnego pacjenta i teraz jesteśmy za to karani - dodaje Łobejko.
Szczególnie poważnym problemem jest niedoszacowanie przez NFZ kontraktu dla szpitalnego oddziału ratunkowego, który obsługuje aglomerację.

- Nie możemy ciągle kredytować jego działalności. Chyba Fundusz widzi, ile kosztuje funkcjonowanie oddziału - denerwuje się dyrektor Łobejko.

Nerwy i niepewność w ostatnich dniach starego roku towarzyszą wszystkim dyrektorom szpitali, którzy w 2010 roku będą musieli zaciskać pasa bardziej niż zwykle. W budżecie śląskiego oddziału NFZ nie udało się załatać dziury wynoszącej prawie 600 mln złotych.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo