Wystawa pokazywana w Bielsku latem budzi emocje również zimą

  Wystawa pokazywana w Bielsku latem budzi emocje również zimą

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zbierająca się dwa razy w roku Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich diecezji bielsko-żywieckiej jest oburzona decyzją bielskiego Sądu Grodzkiego, który uznał, że zorganizowana latem w centrum miasta wystawa antyaborcyjna siała zgorszenie i ukarał organizatorów grzywną.
  - Widziałam wystawę. Może niektórych szokowała. Tam były zdjęcia nie tylko nienarodzonych dzieci, ale również przykłady zabijania ludzi w inny sposób. Takie rzeczy zawsze są przykre i poruszają sumienie - mówi Irena Olma, przewodnicząca Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich diecezji bielsko-żywieckiej, która skupia 35 organizacji katolickich, w tym m.in. Ruch Światło-Życie czy Klub Inteligencji Katolickiej.


  Wystawę "Wybierz życie" tworzą duże plansze z fotografiami nienarodzonych dzieci. W połowie lipca stanęła w centrum miasta, na placu Bolesława Chrobrego. Zdjęcia zmasakrowanych płodów zestawione były z fotografiami prezentującymi m.in. eksperymenty przeprowadzane na zwierzętach czy przykłady ludobójstwa na świecie.

  Ekspozycja wzbudziła protesty. Do ratusza trafił list podpisany przez 200 osób. Osoba prywatna pozwała organizatorów do sądu, a ten uznał, że wystawa siała zgorszenie, a jej organizatora - bielską filię świeckiej organizacji kościelnej Rycerze Kolumba skazał na 500 zł grzywny.

  - Wystawa była ustawiona za zezwoleniem władz miasta, po konsultacji z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin i samym biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej. Jej treść jest jednoznaczna: wybierz życie (...) Zgorszeniem jest pokazywanie zła jako dobra, a więc pornografii, nieprzyzwoitych napisów lub rysunków, a nie zdjęć ukazujących prawdę (... ) - napisali w swoim oświadczeniu przedstawiciele Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.

  Jacek Umel, kierujący bielską filią Rycerzy Kolumba, odwołał się od decyzji sądu. Rozprawa odbędzie się 12 stycznia. Przedstawiciele Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich mają nadzieję, że sąd weźmie pod uwagę ich argumenty.

  Z decyzją sądu nie zgadza się również Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro, do której należą fotogramy.
  - Na ulicach zgorszenie sieje tyle rzeczy i nie ma na to żadnej reakcji - mówi Dzierżawski. Dodaje, że w tym roku wystawę pokazano w 15 polskich miastach, a w przyszłym ma być prezentowana w kolejnych miejscowościach.

  - Zamierzamy pokazać ją w jeszcze większej liczbie miast niż do tej pory. Również w Żywcu, gdzie w tym roku nie doszła do skutku - mówi Dzierżawski.

  Przypomnijmy, że Rycerze Kolumba i Fundacja Pro chcieli pokazać w czasie wakacji zdjęcia także na rynku w Żywcu. Jednak burmistrz, Antoni Szlagor, nie zgodził się na to. Zasugerował, żeby ekspozycja została zaprezentowana w Starym Zamku, a ludzie zostali wcześniej uprzedzeni, co na niej zobaczą. Rycerze Kolumba odwołali się od decyzji burmistrza. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w tym przypadku uznało, że burmistrz złamał prawo, bo zakazywanie wystawy z powodu jego osobistych odczuć czy oddźwięku społecznego nie były wystarczającymi powodami , by zabronić pokazania ekspozycji w centrum miasta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama