Lipie: Ptaki hamują wiatrowe farmy

  Lipie: Ptaki hamują wiatrowe farmy

  RK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ptaki mogą zablokować budowę farmy wiatrowej w gminie Lipie. W pobliżu terenów, gdzie mają stanąć wiatraki, jest obszar objęty unijnym programem Natura 2000. Zakłada on ochronę określonych typów siedlisk przyrodniczych.
  - Niedaleko tych terenów jest siedlisko ptactwa, a wiatraki stałyby na linii ich przelotu - mówi Jerzy Bardziński, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Starostwie Powiatowym w Kłobucku.

  Wójt Stanisław Sieja przekonywał niedawno, że pierwsze wiatraki mogą stanąć w gminie w 2012 r. Kilka miesięcy temu francuska firma EOLFI postawiła w Lipiu maszt do mierzenia siły i kierunku wiatru. Oprócz Lipia wiatraki miałyby być zlokalizowane na terenie Rębielic, Albertowa, Stanisławowa i Lindowa.

  W Lipiu ma stanąć ok. 20 tego typu urządzeń o mocy 2,4 MW i rozstawie śmigieł od 100 do 120 metrów.
  Firma EOLFI podpisała już większość umów z rolnikami na dzierżawę gruntów pod wiatraki. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, za hektar ziemi firma ma płacić około 4 tysięcy euro na rok.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama