Wyrok sądu z lustracją w tle

  Wyrok sądu z lustracją w tle

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Środowy wyrok w sprawie Iwanek kontra Pietrzykowski jest naprawdę kuriozalny. Sąd chciał wydać wyrok salomonowy, wszystkim dać jakąś satysfakcję, ale, niestety, żadna ze stron nie może czuć się usatysfakcjonowana.
  Pietrzykowski podtrzymuje swoje wszystkie oceny, a Iwanek, który rozpoczął sądową batalię, stara się wyjść z niej z twarzą. Ale czy w ogóle można mówić o zadowoleniu, gdy w grę wchodzi sprawa tak poważna i żenująca, jak kwestia współpracy pracowników naukowych ze Służbą Bezpieczeństwa?

  Na dodatek, gdy chodzi o naukowca, który wychował kilka pokoleń dziennikarzy? Ci przecież w sposób szczególny powinni dbać o uczciwość.
  Zdaję sobie sprawę, że każdy przypadek podjęcia współpracy był inny, inne towarzyszyły mu motywy i okoliczności. Poza tym inna była szkodliwość działań poszczególnych tajnych współpracowników. Patrząc na pojawiające się co jakiś czas materiały dotyczące współpracy z SB różnych mniej lub bardziej znanych Olków i Bolków, boleję, że sprawa lustracji stała się w Polsce orężem w brutalnej walce politycznej, że dwadzieścia lat temu nie doszło do spokojnego otwarcia archiwów i wystawienia na światło dzienne esbeckich teczek. Teraz wszystko byłoby jasne, przetrawione, wydalone.

  Dziś jest jednak za późno na spokojne rozliczenie się z przeszłością. W wielu przypadkach jest ono niemożliwe. Nawet z powodów technicznych, a nie etycznych: akta są szczątkowe, świadkowie nie pamiętają. Wiem jedno: każdy ma prawo wytłumaczyć się ze swoich działań. Oczywiście jeśli chce się tłumaczyć, a my tego słuchać. Ma też prawo milczeć. Ma również prawo do normalnego życia, na ile sumienie pozwala, a samopoczucie dopisuje. Prawo nie zabrania też piastować pewnych funkcji. To kwestia smaku, jak pisał wielki poeta Zbigniew Herbert. W rezultacie wszystko zależy od naszej osobistej uczciwości, od tego czy możemy spojrzeć sobie w lustro, od tego, czy potrafimy wybaczać.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama