18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalach nie musi boleć

Agata Pustułka
Szpitale twierdzą, że nie stać ich na skuteczną walkę z bólem, dlatego cierpią i chorzy, i ich rodziny
Szpitale twierdzą, że nie stać ich na skuteczną walkę z bólem, dlatego cierpią i chorzy, i ich rodziny Fot. 123rf
W szpitalach co prawda nie musi boleć, ale boli. To dlatego, że placówki nie chcą wdrażać nowoczesnego uśmierzania bólu.

Tłumaczą, że szkoda im pieniędzy na leki, a lekarze i pielęgniarki nie mają czasu na wykonywanie dodatkowej pracy, bo uśmierzanie bólu wymaga ogromnego zaangażowania i to bez dodatkowego wynagrodzenia. Narodowy Fundusz Zdrowia też jest głuchy na odpowiednie finansowanie leczenia przeciwbólowego.

W województwie śląskim od kwietnia certyfikat "Szpital bez bólu" ma tylko jedna placówka: zabrzański Szpital Kliniczny nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Sześć innych stara się o jego zdobycie. To wszystko, choć w regionie jest ponad sto szpitali!

- Ubolewam, że tak oczywista idea przebija się w tak oporny sposób. Uśmierzanie bólu i umiejętne radzenie sobie z nim powinno być standardem we wszystkich szpitalach. W Polsce nie ma obowiązkowych procedur w przeciwieństwie do innych krajów Unii Europejskiej - twierdzi dr Jadwiga Pyszkowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej.

Dr hab. Hanna Misiołek, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w zabrzańskim Szpitalu Klinicznym nr 1, już dziewięć lat temu zaczęła wprowadzać nowe standardy leczenia bólu.
- Z doświadczenia wiem, że pacjenci przed operacją pytają o to czy się obudzą i czy będzie bolało - mówi dr Misiołek i nie ukrywa, że posiadanie certyfikatu to poważne wyzwanie.

Dlatego do korzyści płynących z właściwego leczenia bólu trzeba przekonać lekarzy zabiegowców. - W szpitalu w tym wypadku mamy zielone światło. Wszystkim nam zależy, by chory nie cierpiał - mówi lekarka.
Większość placówek nie zabiega jednak o certyfikat, bo jego posiadanie jest równoznaczne z obowiązkowym przestrzeganiem pewnych procedur. Wśród wymogów stawianych przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu, które koordynuje akcję, są m.in. obowiązek regularnego mierzenia bólu u pacjentów po operacji, a także informowania pacjentów przed zabiegiem, jakiego bólu mogą się spodziewać po operacji i w jaki sposób będzie on uśmierzany. Konieczne jest też prowadzenie precyzyjnej dokumentacji.

- Niestety w wielu szpitalach pokutuje stwierdzenie, że po operacji musi boleć. To w świetle badań i doświadczeń jest nieporozumienie. Od dawna wiadomo, że źle leczony ból pooperacyjny bywa przyczyną powikłań pooperacyjnych i wydłuża czas hospitalizacji - mówi prof. Jan Dobrogowski, prezes Polskie-go Towarzystwa Badania Bólu.

O tym jak ważne jest właściwe leczenie bólu, świadczą statystyki. Szacuje się, iż ból pooperacyjny jest niewłaściwie uśmierzany u ponad połowy chorych!

- Np. w Stanach Zjednoczonych niepotrzebne cierpienie może być podstawą roszczeń pacjentów - mówi dr Pyszkowska.
- Jednym z najważniejszych zadań jest monitorowanie bólu. Pacjenci wskazują w skali od 1 do 10, jakie jest jego natężenie. Gdy podają liczby do 3, to jesteśmy zadowoleni - przyznaje dr Misiołek. Marzy się jej, by w każdej placówce pracował zespół tzw. pielęgniarek bólowych, których głównym zadaniem byłoby monitorowanie leczenia przeciwbólowego.

- To niestety śpiewka przyszłości. Liczyliśmy, że zdobycie kolejnego certyfikatu jakości poprawi nasze kontraktowanie świadczeń z NFZ. Nic z tego. Dostaliśmy jeszcze mniejszy kontrakt - wzdycha dr Misiołek.

Certyfikaty "Szpital bez bólu" przyznają wspólnie Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Towarzystwo Chirurgów Polskich i Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne. O uzyskanie certyfikatu może ubiegać się każdy szpital lub oddział w Polsce. Certyfikat jest przyznawany na trzy lata. Trzeba starać się o jego odnowienie.

Komu certyfikat

O uzyskanie certyfikatu "Szpital bez bólu" stara się 49 szpitali i 17 oddziałów z całej Polski. W województwie śląskim są to:
Szpital im. Stanisława Leszczyńskiego Katowice,
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 Rybnik,
Mysłowickie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. NZOZ Szpital nr 1 im. św. K. Boromeusza
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii,
Klinika Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii,
Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Gliwice,
Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej Piekary Śląskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!