W szpitalach nie musi boleć

  W szpitalach nie musi boleć

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W szpitalach co prawda nie musi boleć, ale boli. To dlatego, że placówki nie chcą wdrażać nowoczesnego uśmierzania bólu.
  Tłumaczą, że szkoda im pieniędzy na leki, a lekarze i pielęgniarki nie mają czasu na wykonywanie dodatkowej pracy, bo uśmierzanie bólu wymaga ogromnego zaangażowania i to bez dodatkowego wynagrodzenia. Narodowy Fundusz Zdrowia też jest głuchy na odpowiednie finansowanie leczenia przeciwbólowego.

  W województwie śląskim od kwietnia certyfikat "Szpital bez bólu" ma tylko jedna placówka: zabrzański Szpital Kliniczny nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Sześć innych stara się o jego zdobycie. To wszystko, choć w regionie jest ponad sto szpitali!

  - Ubolewam, że tak oczywista idea przebija się w tak oporny sposób. Uśmierzanie bólu i umiejętne radzenie sobie z nim powinno być standardem we wszystkich szpitalach. W Polsce nie ma obowiązkowych procedur w przeciwieństwie do innych krajów Unii Europejskiej - twierdzi dr Jadwiga Pyszkowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej.

  Dr hab. Hanna Misiołek, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w zabrzańskim Szpitalu Klinicznym nr 1, już dziewięć lat temu zaczęła wprowadzać nowe standardy leczenia bólu.
  - Z doświadczenia wiem, że pacjenci przed operacją pytają o to czy się obudzą i czy będzie bolało - mówi dr Misiołek i nie ukrywa, że posiadanie certyfikatu to poważne wyzwanie.

  Dlatego do korzyści płynących z właściwego leczenia bólu trzeba przekonać lekarzy zabiegowców. - W szpitalu w tym wypadku mamy zielone światło. Wszystkim nam zależy, by chory nie cierpiał - mówi lekarka.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo