Jastrzębie Zdrój kupiło nowoczesny sprzęt dla szpitala

Jastrzębie Zdrój kupiło nowoczesny sprzęt dla szpitala

Barbara Musiałek

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 otrzymał od miasta nowoczesne urządzenia medyczne. Miasto zapłaciło za nie z własnego budżetu w sumie ponad 43 tys. zł.
Dwa kardiomonitory służące do rejestracji najważniejszych funkcji życiowych pacjenta, takich jak EKG, temperatura ciała, ilość oddechów i ciśnienie krwi, trafiły na oddział gastrologiczno-wewnętrzny, do sali, w której znajdują się osoby w bardzo ciężkim stanie. Zastąpią one stary sprzęt, który rejestrował tylko pracę serca. Oddział otrzymał również centralę intensywnego nadzoru medycznego, tj. główny komputer, do którego przesyłany jest obraz z monitorów.
- To sprzęt, dzięki któremu zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo pacjentów. Pozwala monitorować stan chorego przez 24 godziny na dobę. Można na nim ustawić wartości graniczne, czyli na przykład zaznaczyć, że temperatura ciała nie może przekroczyć 38 stopni. Jeśli pomiar wykaże większą liczbę, natychmiast włączy się alarm, zarówno przy łóżku pacjenta jak i w dyżurce pielęgniarek - tłumaczy Jan Pruszowski, ordynator oddziału. - To jest bardzo ważne, bo zdarzają się nagłe zgony pacjentów we śnie. Teraz, gdy w czasie snu chory znajdzie się w stanie krytycznym, kardiomonitor to wychwyci i będziemy mogli natychmiast mu pomóc - dodaje. Aparatura samodzielnie archiwizuje dane i przechowuje je przez 10 dni. Można poszerzać jej funkcje dodając odpowiednie oprogramowanie. Koszt tych urządzeń to prawie 35 tysięcy zł.

Prezent od miasta otrzymał też oddział okulistyczny. Tutaj kupiono głowicę okulistyczną do wykonywania badań USG oka, wartą 8,5 tys. zł. - To najbardziej pożądany zakup dla oddziału. Głowica, przy pomocy której dotychczas wykonywaliśmy badania, jest już mocno zużyta, dlatego konieczna była wymiana - podkreśla Alicja Brocka.

Miasto od lat wspiera szpital, przekazując najnowocześniejsze urządzenia. Tylko w ubiegłym tygodniu samorządowcy kupili dla lecznicy sprzęt ratujący życie, wart w sumie 160 tysięcy zł. Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej wzbogacił się wówczas o respirator stacjonarny oraz urządzenie wykorzystywane w zaburzeniach pracy nerek i do oczyszczenia krwi z toksyn.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo