Pogoda mieszkaniowa w Sosnowcu

  Sławomir Cichy, Andrzej Kaim

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Za pewnik należy uznać przyszłoroczną zapaść na rynku mieszkaniowym firmowanym przez gminę. Na własne "M" w Sosnowcu doczekają się tylko mieszkańcy z grubymi portfelami. Czekającym w kolejce po mieszkania komunalne czy TBS prawdopodobnie nie drgnie numer na liście. Dłużnicy mogą jednak liczyć na eksmisje i kontenerowe mieszkanie socjalne, bo na to gmina musi znaleźć pieniądze.
  - Zła sytuacja finansów miejskich z pewnością nie pozwoli na realizację dalszego etapu rewitalizacji osiedla Rudna oraz budowę domów komunalnych. Nie ma żadnych szans, by znaleźć w budżecie miasta środki na te zadania - nie pozostawia złudzeń przewodniczący Rady Miasta Daniel Miklasiński i dodaje że budownictwo komunalne także stoi pod wielkim znakiem zapytania. Wszystko rozbija się o pieniądze.

  Rafał Mróz, zastępca dyrektora ds. Ekonomicznych MiZZL w ogóle nie chce mówić o przyszłorocznych inwestycjach potwierdzając tym samym diagnozę Miklasińskiego.

  - Mam w tej chwili za mało danych, aby powiedzieć, że liczymy na wyremontowanie lub wybudowanie nowych - ileś tam mieszkań - w standardzie czynszówek. Dopiero co oddaliśmy do użytku 50 mieszkań socjalnych przy ul. Dobrzańskiego, które tuż po nowym roku będziemy zasiedlać - mówi.

  A z wyrokami eksmisyjnymi na wyprowadzkę do kontenerów czeka 646 najemców mieszkań w Sosnowcu często o wysokim standardzie z centralnym i ciepłą wodą a nierzadko nawet parkietami . Co ciekawe 378 decyzji eksmisyjnych uzyskali właścicele inni niż gmina czyli spółdzielnie mieszkaniowe czy kamienicznicy.

  - To z tych lokali w pierwszej kolejności będziemy przesiedlać lokatorów do mieszkań socjalnych. Gmina musi bowiem płacić odszkodowania za niepłacących. Chcemy więc zminimalizować w pierwszej kolejności te zobowiązania -mówi Mróz.

  Co ciekawe, kiedy pojawia się realne widmo przeprowadzki do kontenera, dłużnicy znajdują pieniądze na zapłacenie zaległości, wstrzymując wykonanie wyroku. - To jednak oznacza, że kolejka oczekujących na mieszkanie komunalne raczej się nie skróci. W tej chwili mamy złożone 162 wnioski. Niektóre pochodzą jeszcze z dwóch poprzednich lat - dodaje.

  Nawet w najcięższym finansowo dla gminy czasie z pewnością powstawać będą kolejne obiekty socjalne. - To nasz obowiązek, jednak w moim odczuciu prezydent i jego współpracownicy niepotrzebnie stawiają na budowę osiedli socjalnych. Tworzenie tego typu enklaw w mieście nie służy niczemu dobremu. Dużo lepszym rozwiązaniem jest odzyskiwanie pustostanów czy remontowanie mieszkań, niż gromadzenie w jednym miejscu rodzin obarczonych różnymi patologiami oraz niedostosowanymi społecznie - wykłada swoje credo radny Mikalsiński.

  Rodziny na dorobku nie mają też co liczyć na mieszkanie budowane w systemie TBS. - Mimo, że w mojej opinii Sosnowiec potrzebuje takich mieszkań, to jednak źle zrealizowany projekt rewitalizacji osiedla Rudna sprawił, że radni z pewnością nie podejmą decyzji o przekazaniu pieniędzy na kolejne tego typu zadanie. Chyba, że MZBM-TBS znajdzie zewnętrzne źródło finansowania - mówi Miklasiński.

  Ale prezes MZBM-TBS Marek Kornaus nie kwapi się do topienia pieniędzy w ten system. - Wszystko wskazuje na to, że projekt TBS w zostanie w ogóle zarzucony. Dla młodych ludzi szukających mieszkania dla siebie jest nieatrakcyjny. Muszą wpłacić partycypację na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych a potem płacą dość wysoki czynsz mimo, że nigdy nie zostaną właścicielami mieszkania - przekonuje. Jako spółka skupimy się więc na budowie domów na sprzedaż - dodaje.

  Tak więc pogoda jak zwykle będzie tylko dla bogaczy. Spółka MZBM-TBS oprócz administrowania nieruchomościami stanie się deweloperem.

  - Mamy około 600 potencjalnych chętnych do kupna mieszkań w Cynamonowym domu, który powstanie przy ul. Zegadłowicza. W pierwszym etapie ma być tam 109 mieszkań oddanych do użytku w 2012 roku. Jeśli podpiszemy umowy z setką osób, to zagwarantujemy w umowie niezmienność ceny metra mieszkania i damy im szansę poprzez jeden z banków na tańszy kredyt mieszkaniowy - deklaruje prezes Kornaus.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pogoda mieszkaniowa dla bogaczy

   aga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Lepiej robic zamiane mieszkan sa ludzie co splaca zadluzenie zyskaja lepszy standard a ktos z dluznikow mieszkanie w bloku z troche nizszym standardem ja bardzo chetnie splace zadluzenie ale jak...rozwiń całość

   Lepiej robic zamiane mieszkan sa ludzie co splaca zadluzenie zyskaja lepszy standard a ktos z dluznikow mieszkanie w bloku z troche nizszym standardem ja bardzo chetnie splace zadluzenie ale jak ide do urzednikow pytac czy nie maja takich lokatorow to mowia o ochronie danych dlaczego dluznicy maja byc spychani na bocvzny tor na konterenowe lokum a mozna pomoc kazdemu ten co bym splacil by zyskal i ten co mial zadluzenie i miasto bo mialo by mniej dlugow ja prosze ze moge splacic a oni nic a pozniej narzekaja na dlugi nasi urzednicy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama