Prawdziwa bieda jest gdzie indziej. Nie w woj. śląskim

  Prawdziwa bieda jest gdzie indziej. Nie w woj. śląskim

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Województwa śląskie i mazowieckie radzą sobie najlepiej w kraju: są najbogatsze i najlepiej się w nich żyje. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego o regionach polskiego ubóstwa.
  Najmniej, bo tylko 13,5 procent, mieszkańców Górnego Śląska, Zagłębia i Podbeskidzia jest zagrożonych ubóstwem monetarnym (to kategoria socjologiczna związana z dochodami ludności). Nieco gorzej przedstawia się jakość życia w naszym regionie. Pod tym względem bieda puka do drzwi 17,28 procent Ślązaków. Ale to i tak lepiej niż średnia krajowa, która wynosi 17,34 proc.

  - Te badania, a także Diagnoza Społeczna 2009 prof. Janusza Czapińskiego oraz moje badania na temat kondycji ekonomicznej regionu, potwierdzają, że nie mamy na co narzekać - podkreśla prof. Andrzej Barczak z Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Raport na temat ubóstwa został opracowany w ramach Europejskiego Badania Dochodów i Warunków Życia Ludności. Jego autorem jest prof. Tomasz Panek ze Szkoły Głównej Handlowej, który porównał dwie kategorie biedy: dochody ludności i jakość życia.

  Porównanie dochodów wykazało, że najbiedniejsze polskie rejony kraju obejmują województwa lubelskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie, czyli tzw. ściana wschodnia. Najbogatsze są Górny Śląsk i Mazowsze.

  Przy ocenie jakości życia pod uwagę brano to, ilu mieszkańców danego regionu stać na wyjazd na tygodniowe wakacje, ale też na regularne jedzenie mięsa, jak wyposażone są ich mieszkania i czy są w stanie spłacać swoje należności. Najwięcej zagrożonych związaną z tymi okolicznościami biedą Polaków mieszka w województwach łódzkim i dolnośląskim. Śląskie pod tym względem jest nieco powyżej średniej krajowej. Te wyniki rzeczywiście są, jak podkreślił prof. Barczak, zbieżne z niedawno opublikowaną Diagnozą Społeczną 2009 autorstwa psychologa społecznego prof. Janusza Czapińskiego. Zapytano w niej mieszkańców 36 największych miast Polski, jak im się żyje. Województwo śląskie znalazło się na szóstym miejscu pod względem jakości życia w Polsce. Natomiast mieszkańcy Jaworzna, obok gliwiczan, zarabiają najlepiej w regionie i czują się najbardziej bezpiecznie.

  Miasta województwa śląskiego, oprócz Jaworzna i Gliwic (które zajęły odpowiednio: 11. i 12. Miejsce) i Częstochowy (na miejscu 14), plasują się dopiero w trzeciej dziesiątce, czyli w ogonie stawki, jeśli chodzi o ocenę jakości życia. Najlepiej w socjologicznym portrecie Polaków wypadli mieszkańcy Opola. Niemal najgorzej w Polsce żyje się natomiast tyszanom.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niewielka pociecha....

   Henryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 103 / 98

   Bieda na Śląsku dopiero zaczyna pukać do drzwi.Jak wejdzie, ogródki działkowe nie wyżywią mieszkańców.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tyska "bieda"

   tyszanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 114 / 85

   Żeby wszędzie była taka "bieda", jak w Tychach ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tyska nędza Śląskowi sen z oczu spędza

   Zbych spoza Tych (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 91 / 77

   Co tam jakieś ogólnopolskie cyferki. Na miejscu wiedzą najlepiej co i jak. Więc i badacze i badani zadowoleni, bo jest super.
   Tylko złośliwa martwa natura nie dała się zwieść i zaprotestowała...rozwiń całość

   Co tam jakieś ogólnopolskie cyferki. Na miejscu wiedzą najlepiej co i jak. Więc i badacze i badani zadowoleni, bo jest super.
   Tylko złośliwa martwa natura nie dała się zwieść i zaprotestowała ogłaszając strajk oświetleniowy głównej atrakcji bożonarodzeniowej na słynnym w całym świecie Placu Baczyńskiego.
   Iluminacja widać stwierdziła, że ciemnogrodu nie zamierza oświecać nawet w Święta....
   Bieda, Panie bieda.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama