Gimnazjalista wytańczy końcowe świadectwo

  Gimnazjalista wytańczy końcowe świadectwo

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Udział w projekcie zespołowym na zakończenie gimnazjum oraz jego prezentację przed całą szkołą - to nowości, które zamierza wprowadzić już od 2012 roku minister edukacji, Katarzyna Hall.
  Od wyników tej współpracy uczniów ma zależeć otrzymanie przez nich świadectw. Jeśli do tego dorzucimy koncepcję małej matury na koniec trzeciej klasy, to okaże się, że gimnazjaliści będą najbardziej zapracowanymi uczniami.

  Ministerstwo Edukacji Narodowej tłumaczy, że podstawą do narzucenia uczniom obowiązkowego uczestnictwa w projekcie są wyniki międzynarodowych badań, z których wynika, że umiejętność współpracy zespołowej to pięta achillesowa polskich uczniów. Tę tezę mają popierać najnowsze badania PISA - Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów.

  - Pokazano nam, że umiejętność zespołowej współpracy, to nie jest polska specjalność. Dlatego taką naukę najlepiej rozpocząć, kiedy młody człowiek najszybciej uczy się przekuwać indywidualne działania na potrzeby innych - tłumaczy Grzegorz Żurawski, rzecznik MEN.

  Projekt przewiduje, że we wspólną prezentację będzie zaangażowanych minimum 3-4 uczniów o podobnych zainteresowaniach.

  - To może być zbieranie znaczków, pisanie piosenek, bądź inne hobby, jak np. obserwowanie areny politycznej. Co kto zechce. Jeśli jeden z nich napisze słowa do piosenki, a drugi stworzy muzykę, to trzeci będzie mógł na przykład przygotować choreografię. Jeśli ktoś zbiera znaczki, inny może stworzyć program komputerowy, który zaprezentuje jak najlepiej kolekcję. Najważniejsze, żeby każdy uczeń miał w tym swój udział - opowiada Żurawski.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama