Bramki kolejarzy będą liczyć pasażerów

  Bramki kolejarzy będą liczyć pasażerów

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Za kilka tygodni w kursujących na terenie województwa śląskiego pociągach osobowych pojawią się pierwsze "bramki" liczące podróżnych.
  Docelowo takie urządzenia miałyby zostać zamontowane w większości spośród ponad 160 składów, należących do Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Tak przynajmniej zapowiadał jego dyrektor Przemysław Gardoń podczas wczorajszego spotkania z pasażerami i członkami stowarzyszeń miłośników kolei.
  - Dzięki takiemu systemowi będziemy mieli nareszcie jasność ilu pasażerów jeździ na poszczególnych trasach - tłumaczył.
  Jak przyznał, na przeprowadzenie takiej "inwentaryzacji" podróżnych naciskał marszałek województwa. To właśnie z budżetu województwa pochodzi 110 milionów złotych dotacji, jaka w tym roku przeznaczona zostanie na finansowanie przewozów regionalnych w naszym województwie.

  Podobne kwoty otrzyma spółka w trzech kolejnych latach. Posiadający ponad 9 procent udziałów w spółce marszałek chce jednak wiedzieć jak wykorzystywane są te pieniądze. W przeszłości było wiele zastrzeżeń co do rozkładu jazdy jaki proponowali kolejarze - nie brakowało opinii, że likwidowane są istotne dla lokalnych społeczności połączenia, a pozostawiane pociągi wożą powietrze i garstkę dojeżdżających do pracy pracowników kolei. Ci w odpowiedzi przedstawiali swoje szacunki, z których wynikało coś zgoła innego, ale mało kogo nimi przekonali. Teraz mamy otrzymać twarde dane. Bramki do liczenia podróżnych prawdopodobnie dostarczy jedna z działających na niemieckim rynku firm.

  - Na przełomie stycznia i lutego jej przedstawiciele przyjadą na Śląsk i wtedy rozpoczniemy próbny montaż tych urządzeń. Jeśli nie będzie nieprzewidzianych kłopotów, to jeszcze w tym roku chcielibyśmy założyć je w większości naszych EZT-ów. Finansować będzie to Urząd Marszałkowski - powiedział dyrektor Gardoń.

  Wielkie liczenie pasażerów miałoby się rozpocząć w okresie wiosenno-letnim. Wcześniej kolejarze chcą wystartować z kampanią promocyjną, zachęcającą mieszkańców województwa do korzystania z usług Przewozów Regionalnych. Na przystankach autobusowych i citylightach mają pojawić się plakaty, w mediach profesjonalne spoty reklamowe.

  Początkowo kampania miała ruszyć jeszcze w grudniu, ale kolejarze zrezygnowali z takiego terminu, by... nie denerwować pasażerów kontrastem między świetlaną wizją reklam, a stanem faktycznym. Ten zaś jest niewesoły.

  Jak przyznają przedstawiciele Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, w ostatnim czasie praktycznie nie ma dnia, by ekipy remontowe nie musiały usuwać kilkunastu awarii w należących do niego pociągach. Trudno się temu dziwić - średni wiek jednego składu to 31 lat, a wiekowe instalacje elektryczne nie są w stanie wytrzymać kilkunastostopniowych mrozów.

  - Zdarzało się, że trzeba było nawet na nocnych zmianach usuwać awarie - mówi Przemysław Gardoń i zapowiada, że w celu szybszej wymiany taboru będzie namawiał marszałka województwa do kupna dla potrzeb jego zakładu używanych (choć i tak dużo młodszych od tego, co obecnie mamy do dyspozycji) pociągów z Niemiec lub Holandii.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama