Polskie prawo łaskawe dla drogowych piratów

  Polskie prawo łaskawe dla drogowych piratów

  Marianna Lach

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Za 200-300 złotych kierowcy mogą się pozbyć 6 punktów karnych za wykroczenia drogowe.
  Wystarczy wziąć udział w kursach organizowanych przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. To zgodne z prawem. Stanowi o tym rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2002 roku.

  Jest to łatwy sposób, by uniknąć utraty prawa jazdy za 21 punktów "zarobionych" w ciągu roku. Zdać egzamin i zdobyć nowy dokument jest znacznie trudniej i drożej. Szkolenie trwa 6 godzin lekcyjnych. Można je zaliczać raz na pół roku.

  - To hipokryzja polskiego prawa. Rozgrzeszanie za pieniądze. Jak ktoś dostał punkty karne, to niech odczeka, aż mu się skasują i bardziej uważa na drodze. Możliwość pozbywania się punktów w tak prosty sposób powoduje, że kierowcy czują się jeszcze bardziej bezkarni. Zagrożenie utraty prawa jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych jest w tej sytuacji zwykłą fikcją - uważa Krzysztof Pyclik z Żywca, który w swojej 20-letniej karierze kierowcy nigdy nie dostał mandatu. Irytuje go widok wyprzedzających na podwójnej ciągłej, wyścigów na drodze. Tacy właśnie kierowcy to największa liczba korzystających ze szkoleń.

  - Prawie wszyscy kursanci to kierowcy, którzy dostali punkty za przekroczenie prędkości lub wyprzedzanie "na zakazach". W zdecydowanej większości kursantami są młodzi ludzie - potwierdza charakterystykę szkolących się osób Edward Płonka, dyrektor bielskiego WORD. - Kursy organizujemy też coraz częściej - dodaje. Uważa, że szkolenia mają plusy. To rozmowy z psychologiem, pogadanki o tym, co może się stać w określonej sytuacji przy łamaniu przepisów. Wykładowcy pokazują zdjęcia i filmy z drogowych tragedii spowodowanych brawurą.

  Kurs w Bielsku kosztuje 200 złotych. Tak jak w całej Polsce, można w nim uczestniczyć nie częściej niż raz na pół roku.
  - Pomysł szkoleń uważam za dobry. Kary umarza się nawet więźniom. Nasi kursanci to nie tylko piraci drogowi - dodaje Edward Płonka.

  W bielskim WORD kursy odbywają się raz na dwa tygodnie, czasem raz na tydzień. Grupy liczą ponad 20 osób.
  - W Katowicach w ostatnich miesiącach jest rekordowa liczba chętnych. To zwykle dwie grupy po ponad 30 osób - mówi Justyna Dzięba z katowickiego WORD.
  Kurs w Katowicach kosztuje 300 złotych. We Wrocławiu tyle samo. W każdym z ośrodków są "recydywiści", którzy w kursach biorą udział po kilka razy. Policjanci z drogówki, z którymi na ten temat rozmawialiśmy są przekonani, że kursantom chodzi tylko o "wygumowamie" karnych punktów, ale jeśli tylko ze szkoleń wciągną chociaż dziesięć procent informacji, to już dobrze.

  Andrzej Michulec z Żywca, właściciel Ośrodka Kształcenia Kierowców, potwierdza tę opinię. - Jeśli ktoś pojawia się na takim kursie drugi i trzeci raz, to coś nie jest w porządku i trzeba byłoby przepisy zmodyfikować. Bo albo taki kierowca po prostu kpi sobie z obowiązującego prawa, albo kursy same w sobie niczego go nie uczą - mówi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama