Świętego Apostoła można promować w kapeluszach

  Świętego Apostoła można promować w kapeluszach

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bractwo św. Jakuba w Szczyrku, jedno z pięciu w Polsce, promuje kult świętego Apostoła pod Skrzycznem.
  Dzięki tej działalności biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy postanowił, by w roku 2010, który jest Rokiem św. Jakuba, stary kościół parafialny w Szczyrku był kościołem jubileuszowym. Teraz w specjalnym liście, który zostanie odczytany w beskidzkich parafiach, będzie zachęcał do odwiedzenia drewnianego kościółka w Szczyrku. Ksiądz wikary, kupując kapelusze, wybrał model kowbojski. I tak zostało


  - Gdyby nie było bractwa, nie byłoby też starań o ten przywilej. Ich podstawą musi być kult świętego - przyznaje ks. Andrzej Loranc, proboszcz parafii św. Jakuba w Szczyrku.

  W styczniu liczące 40 osób szczyrkowskie Bractwo św. Jakuba obchodzi rocznicę powstania. Jego członkowie (wśród nich są nawet radni Szczyrku) mają swój sztandar i ubierają się w specjalnie uszyte przez siebie stroje - peleryny ze znakiem muszli, na której widnieje krzyż św. Jakuba oraz kapelusze... kowbojskie.

  - Postanowiliśmy trochę się wyróżnić i wpleść do stroju elementy góralskie. Ale ksiądz wikary, kupując kapelusze, wybrał model kowbojski. I tak już zostało - wyjaśnia Kazimierz Kruczek, prezes Bractwa św. Jakuba w Szczyrku. Jednak akcent góralski i tak się znalazł - w koronce wszytej w peleryny.
  Głównym zadaniem bractwa są czynione wspólnie z parafią starania o relikwie św. Jakuba, a także opracowanie Szlaku Jakubowego, prowadzącego od Więcławic i Krakowa do Czech.

  - Na razie sporo czasu zajmuje nam załatwienie formalności w urzędach. Ale mamy nadzieję ruszyć ze szlakiem, gdy zejdą śniegi - przyznaje Kazimierz Kruczek.
  Proboszcz szczyrkowskiej parafii dodaje, że pierwszy odcinek szlaku będzie prowadził w kierunku Simoradza na Śląsku Cieszyńskim, gdzie także znajduje się kościół pw. św. Jakuba. Droga docelowo będzie oznakowana słupkami, na których znajdzie się muszla, symbol związany ze św. Jakubem. Wcześniej trasę będą wyznaczać zabezpieczone folią znaczki.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama