Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętego Apostoła można promować w kapeluszach

Łukasz Klimaniec
Przedstawiciele Bractwa biorą udział w wielu uroczystościach, przykuwając uwagę
Przedstawiciele Bractwa biorą udział w wielu uroczystościach, przykuwając uwagę Fot. Łukasz Klimaniec
Bractwo św. Jakuba w Szczyrku, jedno z pięciu w Polsce, promuje kult świętego Apostoła pod Skrzycznem.

Dzięki tej działalności biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy postanowił, by w roku 2010, który jest Rokiem św. Jakuba, stary kościół parafialny w Szczyrku był kościołem jubileuszowym. Teraz w specjalnym liście, który zostanie odczytany w beskidzkich parafiach, będzie zachęcał do odwiedzenia drewnianego kościółka w Szczyrku.

Ksiądz wikary, kupując kapelusze, wybrał model kowbojski. I tak zostało

- Gdyby nie było bractwa, nie byłoby też starań o ten przywilej. Ich podstawą musi być kult świętego - przyznaje ks. Andrzej Loranc, proboszcz parafii św. Jakuba w Szczyrku.

W styczniu liczące 40 osób szczyrkowskie Bractwo św. Jakuba obchodzi rocznicę powstania. Jego członkowie (wśród nich są nawet radni Szczyrku) mają swój sztandar i ubierają się w specjalnie uszyte przez siebie stroje - peleryny ze znakiem muszli, na której widnieje krzyż św. Jakuba oraz kapelusze... kowbojskie.

- Postanowiliśmy trochę się wyróżnić i wpleść do stroju elementy góralskie. Ale ksiądz wikary, kupując kapelusze, wybrał model kowbojski. I tak już zostało - wyjaśnia Kazimierz Kruczek, prezes Bractwa św. Jakuba w Szczyrku. Jednak akcent góralski i tak się znalazł - w koronce wszytej w peleryny.
Głównym zadaniem bractwa są czynione wspólnie z parafią starania o relikwie św. Jakuba, a także opracowanie Szlaku Jakubowego, prowadzącego od Więcławic i Krakowa do Czech.

- Na razie sporo czasu zajmuje nam załatwienie formalności w urzędach. Ale mamy nadzieję ruszyć ze szlakiem, gdy zejdą śniegi - przyznaje Kazimierz Kruczek.
Proboszcz szczyrkowskiej parafii dodaje, że pierwszy odcinek szlaku będzie prowadził w kierunku Simoradza na Śląsku Cieszyńskim, gdzie także znajduje się kościół pw. św. Jakuba. Droga docelowo będzie oznakowana słupkami, na których znajdzie się muszla, symbol związany ze św. Jakubem. Wcześniej trasę będą wyznaczać zabezpieczone folią znaczki.
Kruczek nie ukrywa, że bractwo już niedługo postara się o tablicę w kształcie kościoła z wizerunkiem św. Jakuba i napisem "Św. Jakubie prowadź." Taka tablica znajdzie się przy wjeździe do Szczyrku, tuż obok różnych banerów reklamowych.

- To bardziej tablica refleksji, niż informacyjna. Może sprawi, że ktoś wjeżdżając do naszego miasta zainteresuje się postacią św. Jakuba - przyznaje Kazimierz Kruczek.

W ramach Roku św. Jakuba w parafii w Szczyrku, oprócz uroczystości związanych z rocznicą bractwa, odbędą się zawody narciarskie z udziałem przedstawicieli parafii Jakubowych z całej Polski (slalom gigant na trasie FIS na Skrzycznem!), a także tradycyjne Jakubowe Święto.

Z parafii w Leśnej zostały wypożyczone relikwie św. Jakuba, które znajdują się już w drewnianym kościółku w Szczyrku.

- Cały czas staramy się o relikwie z Watykanu, ale to wcale nie jest łatwe. Jednak dwa lata temu otrzymała je Łeba, dlatego nie tracimy nadziei - mówi ks. Loranc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!