Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabłysła ponad 100-letnia żarówka

Katarzyna Grygierczyk
Muzealnicy oszczędzają swój najcenniejszy eksponat. Świeci tylko raz do roku
Muzealnicy oszczędzają swój najcenniejszy eksponat. Świeci tylko raz do roku Fot. Marzena Bugała
Liczą na dary od Trzech Króli, ale znacznie bardziej od mirry, kadzidła i złota podobają im się stare kable, żelazka i inne zapomniane elektryczne gadżety.

Zamiast betlejemskiej gwiazdy pracownicy Muzeum Energetyki mają więc coś w sam raz na miarę swoich potrzeb - ponad 100-letnią żarówkę, którą zwykli nazywać żarówką Edisona.

W Muzeum Energetyki znajduje się ok. 5 tys. różnych eksponatów

Zapalają ją co roku od 5 lat, zawsze 6 stycznia, żeby sprowadziła do nich zwiedzających tak jak do stajenki w Betlejem mędrców ze wschodu sprowadziła gwiazda. W tym roku na organizowanym przez nich Święcie Światła było aż 200 osób. Nic dziwnego - gdyby impreza odbywała się pod gołym niebem, iluminacja nad Łaziskami Górnymi byłaby z pewnością dostrzegalna z kosmosu.

A to wszystko dlatego, że muzealnicy zdecydowali się po raz pierwszy na opowiedzenie całej historii światła, która na ich ukochanej żarówce przecież się nie zaczyna.

- Zaczęliśmy oczywiście od ogniska, które zostało rozpalone w hali starej rozdzielni - opowiada Zbigniew Lorek, prezes PTP Muzeum Energetyki. - Potem przeszliśmy kolejno do kaganka, od niego do świecy, potem do lamp oliwnych, naftowych i gazowych aż do żarówki.

Szczególną rolę pełniły tego dnia świece, które rozstawione przy różnych eksponatach rozświetlały całe muzeum. Całości oprawy dopełniała prelekcja wygłoszona przez wiceprezesa Adama Wisthala.
Co prawda wczoraj nikt darów do łaziskiego muzeum nie przyniósł, ale za to przez pozostałe dni w roku udaje ich się rocznie pozyskać ok. 500. Aktualnie kolekcja wynosi prawie 5 tys. egzemplarzy. Natomiast od 6 lat, czyli od początku istnienia placówki przy Elektrowni Łaziska, odwiedziło ją ponad 30 tys. osób z 30 różnych krajów.

Muzealnicy liczą, że frekwencja będzie niedługo jeszcze lepsza. A będzie to możliwe, kiedy Śląski Szlak Zabytków Techniki, na którym muzeum się znajduje, zostanie włączony do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage). A to ma nastąpić już 13 stycznia (porozumienie będzie podpisane w Zabrzu).

W związku z tym zaszczytem jeszcze dziś rozpoczną się przygotowania do pierwszych obchodów Święta Szlaku Zabytków Techniki, które ma się odbyć w czerwcu. Inauguracyjne spotkanie w tej sprawie odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!