Trauma pozostała

  Trauma pozostała

  Krzysztof P. Bąk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wszyscy uczestnicy wypadku pod Belgradem, którzy w sobotę rano wrócili do Polski, trafili na obserwację do szpitali.
  Dorośli do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu, natomiast dzieci do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Katowicach-Ligocie. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Większość z nich wróci dzisiaj do domów.

  Do szpitala im. św. Barbary w dwóch turach przewieziono 14 dorosłych. Od razu zostali przebadani w szpitalnym oddziale ratunkowym. Dwoje z nich prawie natychmiast po badaniach na własną prośbę zostało wypisanych. Lekarze stwierdzili, że obrażenia turystów nie były ciężkie. - Mają od potłuczeń, otarć do złamań drobnych kości - wylicza Gabriela Muś, wicedyrektorka szpitala im. św. Barbary

  Do centrum w Ligocie trafiło 27 dzieci. Do domów wróciło już sześcioro z nich, dwoje jeszcze w sobotę.
  - Rodzice wypisali dzieciaki na własną prośbę. Gdyby jednak zauważyli w samopoczuciu dzieci coś niepokojącego, nasze drzwi mają otwarte - zapewnia kierująca szpitalem w Ligocie dr Ewa Emich- -Widera.

  Dzisiaj zostanie wypisana z obydwu szpitali zdecydowana większość pozostałych uczestników tragicznego wypadku. Choć fizyczne obrażenia uczestników wypadku, którzy wrócili już do Polski, nie wydają się groźnie, to dużo gorzej jest z ich psychiką.

  11-letnia Daria i starsza o rok Wiola Kozibąk z Lędzin wciąż wracają do tych tragicznych wydarzeń.
  - Raz płaczą, raz się śmieją, boją się zamknąć oczy, bo wszędzie widzą krew swoich poranionych kolegów - mówi ich siostra, Agnieszka Botor.

  Podobnie przeżywają swój dramat dorośli, którzy opowiadają głównie o śmierci współpasażerów.
  - Jedni chcą mówić, inni nie. Trzeba to uszanować, dać im czas. Nie naciskamy, jesteśmy przy nich, gdy tego chcą - dodaje Ewa Kalabińska, psycholog ze szpitala im. św. Barbary. - Prawdziwa praca psychologów rozpocznie się za kilka dni, gdy to wszystko do nich dotrze - dodaje.

  Polscy lekarze zgodnie oceniają, że w Serbii dobrze zaopiekowano się rannymi Polakami. Również z dokumentacją medyczną nie było najmniejszego problemu. - Wypisy były po łacinie - mówi dr Andrzej Polak z sosnowieckiego szpitala.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama