Nartostrada tylko na bielskiej Saharze

  Nartostrada tylko na bielskiej Saharze

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nie będzie planowanej nartostrady na stokach Szyndzielni.
  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach nie zgodziła się bowiem na zbudowanie nartostrady zwanej Kołowrót, bo powstałaby ona na terenach porośniętych ponadstuletnią buczyną. Występują tu też chronione gatunki roślin i zwierząt, znajduje się jedyne na tym obszarze stanowisko traszki karpackiej. Roboty mogłyby naruszyć okoliczne rzeki i potoki, głównie powyżej nartostrady, a podcięcie stoków wzmóc erozję.


  - Wylesienia mogłyby także zakłócić przemieszczanie się zwierząt - uzasadnia odmowę Anna Kuśka-Ciba, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Katowicach.
  Rezygnacja z trasy Kołowót oznacza, że zamiast 19 hektarów lasu, na stokach Szyndzielni wyciętych zostanie 10 hektarów.

  Jest natomiast zgoda dyrekcji na pozostałe inwestycje związane z planowanym przez miasto zagospodarowaniem stoków Szyndzielni (na tzw. Saharze) i Dębowca, ale z wieloma zastrzeżeniami, gwarantującymi ochronę środowiska.

  Wkrótce do resortu środowiska trafi wniosek o wylesienia. Jeśli uzyska zgodę, powstanie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i będzie można przystąpić do pracy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama