Ważne
  Śląskie ma najlepsze kuźnie prezesów

  Śląskie ma najlepsze kuźnie prezesów

  Aldona Minorczyk-Cichy, Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marzy ci się stanowisko prezesa dużej firmy? Studiuj na Politechnice Śląskiej w Gliwicach! Ta uczelnia urosła w regionie do rangi kuźni szefów dużych firm, menedżerów, a nawet ministrów.
  Choć trudno w to uwierzyć, co dwunasty prezes firmy w Polsce jest absolwentem gliwickiej uczelni - wynika z najnowszego raportu firmy doradztwa personalnego Sedlak&Sedlak na temat wykształcenia Polaków. Politechnika Śląska zajęła w tym rankingu drugie miejsce w Polsce razem z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą.

  Nie mniejsze sukcesy odnoszą też absolwenci Politechniki Częstochowskiej i Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Te trzy uczelnie z woj. śląskiego znalazły się w pierwszej dwudziestce polskich szkół wyższych, których absolwenci robią menedżerskie kariery. W tym rankingu Politechnika Częstochowska zajmuje 13. miejsce, a Akademia Ekonomiczna w Katowicach - 19 miejsce.


  Z czego wynika fenomen tych uczelni i sukcesy ich absolwentów? Zdaniem Jerzego Markowskiego, byłego wiceministra przemysłu i handlu, doktora nauk technicznych szkoły te uczą analitycznego myślenia i dają szansę teoretycznego opisania umiejętności praktycznych. Dlatego ich absolwenci są tak pożądani jako szefowie i prezesi firm.

  Oprócz Markowskiego Politechnikę Śląską skończył m.in. Jan Kurp, szef Południowego Koncernu Energetycznego, Mariusz Walter, prezes TVN i współzałożyciel Grupy ITI, Piotr Kołodziej, prezes Vattenfall oraz Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego. Najsłynniejszym absolwentem Politechniki Śląskiej jest jednak przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

  Z raportu Sedlak&Sedlak wynika, że wykształcenie wyższe jest jednym z podstawowych wymogów na rynku pracy, a wiele osób studiuje nie dla wiedzy, a dla dyplomu. Studentem w Polsce jest obecnie niemal co drugi młody człowiek. W Irlandii - co czwarty, w Wielkiej Brytanii - co piąty. By odnieść sukces nie wystarczy jednak dyplom jakiejkolwiek uczelni.

  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Santo S O S

   Grono Ślązaków (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 44

   Śląskie ma najlepsze kuźnie prezesów -którzy,dla dobra tego Śląska nie są we właściwy sposób wykorzystywani,a to wskutek niepotrzebnej, tak nadmiernej centralizacji,państwa. Santo S O S...rozwiń całość

   Śląskie ma najlepsze kuźnie prezesów -którzy,dla dobra tego Śląska nie są we właściwy sposób wykorzystywani,a to wskutek niepotrzebnej, tak nadmiernej centralizacji,państwa. Santo S O S (Samorządne OBYWATELSKIE Społeczeństwo ). Trzeba przywrócić
   ,RZECZYPOSPOLITĄ , tj.społeczeństwo obywatelskie z pełną samorządnością władz
   lokalnych.Cytat:...,,Województwo Ślaskie będzie nieodłączną częścią składową
   Rzeczypospolitej Polskiej i będzie posiadało prawa s a m o r z ą d n e stosowne
   do przepisów..,,( bez komentarza-wiadomo skąd ten cytat).Od tego trzeba zacząć!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama