Wystawa: Piękna epoka - secesja

Wystawa: Piękna epoka - secesja

Henryka Wach-Malicka

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Nowa wystawa w Muzeum Śląskim nosi tytuł "Belle Époque. Oblicza secesji" i prezentuje ponad 400 dzieł sztuki, powstałych na przełomie XIX i XX wieku.
To prawdziwie artystyczna uczta, nie tylko dla koneserów! "Piękną epoką" nazwano secesję krótko po jej narodzinach i na pewno nie przypadkiem. Istotą tego stylu był prymat wyszukanej formy nad funkcjonalnością, co nie oznaczało jednak oderwania od pozaartystycznej rzeczywistości. Wręcz odwrotnie - secesja była pierwszym stylem, który zdominował życie codzienne Europy. W zgodzie z jej założeniami projektowano nie tylko budynki, ale także meble, porcelanę, tkaniny.

W Muzeum Śląskim znajdziemy potwierdzające tę tezę przykłady z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby, plakatu, niez-miernie bogato prezentowanego rzemiosła artystycznego, natomiast dzięki prezentacji multimedialnej - także wybrane dzieła architektury, witraże i malarstwo ścienne.

Na katowickiej wystawie prezentowane są głównie eksponaty ze specjalizującego się w zbiorach secesyjnych Muzeum Mazowieckiego w Płocku. To część, można powiedzieć "ogólna" scenariusza. Jej dopełnieniem są przykłady tzw. secesji śląskiej, różniącej się nieco od innych odmian tego stylu. Te eksponaty pochodzą ze zbiorów muzeów górnośląskich, a wzbogacone zostały zdjęciami fasad kamienic, detali budowlanych oraz witraży sakralnych i świeckich.

Pewnym zaskoczeniem dla zwiedzających może być to, że mamy w regionie tak wiele zabytków architektury w stylu secesyjnym. Są mniej zdobne, bardzie "zasadnicze" w formie, ale nie mniej piękne niż te, w których finezyjne detale zastosowano w większej dawce. Śląska secesja widoczna jest przede wszystkim w architekturze przemysłowej, dworcach kolejowych, pocztach, szpitalach brackich, szkołach oraz osiedlach robotniczych (Giszowiec, Nikiszowiec). Wystawie towarzyszy cykl wykładów i spotkań.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
tytuł

koko (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Hue hue

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo