Cieszyn zachęca do odwiedzania swojej nekropolii

  Cieszyn zachęca do odwiedzania swojej nekropolii

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Cmentarz komunalny w Cieszynie to jedno z miejsc w mieście, których nie można przegapić - to nie rodzaj czarnego humoru, ale akcja cieszyńskiego Ratusza i Biura Promocji, które zachęcają mieszkańców i turystów do zainteresowania się zabytkowym cmentarzem.
  Turystów z całego świata i mieszkańców Cieszyna mają zachęcić książka (wydana w językach polskim, angielskim i niemieckim) ze zdjęciami oraz opisami artystycznie wykonanych nagrobków i rzeźb pogrzebowych, a także ulotki z krótką historią, fotografiami i planem cmentarza. Chcemy, by ludzie spojrzeli na ten cmentarz, jak patrzy się na Powązki

  - Mamy nadzieję, że to będzie dobrze służyło promocji naszego miasta - przekonuje Bogdan Ficek, burmistrz Cieszyna.


  Pomysł promocji miasta poprzez jego nekropolię wywołuje różne reakcje, ale jego autorzy przekonują, że do tej pory cmentarz komunalny nie został opisany pod kątem poziomu artystycznego nagrobków.
  - Chcemy, żeby cieszyniacy i turyści spojrzeli na ten cmentarz tak, jak patrzy się na znane nekropolie takie jak Powązki czy Rakowice. Czyli jak na dzieło artystyczne - tłumaczy Irena Kwaśny z bielskiej delegatury Biura Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, autorka książki "Cmentarz komunalny w Cieszynie".

  Zdaniem Kwaśny, która z wykształcenia jest historykiem sztuki, spacerując po cieszyńskiej nekropolii, która jest miejscem zabytkowym i historycznym, można zobaczyć przemiany stylowe w architekturze nagrobkowej Cieszyna na przestrzeni lat oraz zmiany estetyki i gustu poszczególnych pokoleń i społeczeństwa.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama