Myszków: Pierwsza w regionie słoneczna suszarnia

  Myszków: Pierwsza w regionie słoneczna suszarnia

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W oczyszczalni otwarto słoneczną suszarnię osadów ściekowych. Jest to pierwsza tego typu instalacja w województwie śląskim i jedna z zaledwie pięciu w Polsce.
  Kosztowała prawie 3,7 mln zł. Inwestor - Zakład Wodociągów i Kanalizacji uzyskał z Ekofunduszu 2,3 mln zł dotacji. Suszarnia pozwoli na zredukowanie masy osadów o ponad połowę. Znacznie zmniejszą się też koszty ich zagospodarowania.

  Osady mają po wysuszeniu postać bezwonnych granulek. Termiczna obróbka mokrego osadu z wykorzystaniem słońca wymaga prawie 20 razy mniej energii niż przy użyciu instalacji elektrycznych, które stosują oczyszczalnie ścieków w wielkich miastach. Także budowa słonecznej suszarni jest znacznie tańsza niż z zastosowaniem energii elektrycznej.

  Oczyszczalnie mają jednak coraz większe problemy z pozbywaniem się osadów i zagospodarowywaniem ich jako nawóz. Wysuszone mogą być też stosowane do spalania w piecach np. w ciepłowniach, z innymi paliwami. Granulat z osadów ściekowych ma wartość energetyczną podobną do węgla brunatnego.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama