Policja skarbowa punktuje

  Policja skarbowa punktuje

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Branże farmaceutyczna i budowlana znajdą się w tym roku szczególnie na celowniku Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach. Pod lupę policji skarbowej trafią pojedyncze osoby, firmy i całe grupy przedsiębiorców, którzy wprowadzają do obrotu gospodarczego fikcyjne faktury
  W ubiegłym roku ukrywającym dochody lub stosującym zakazane prawem sztuczki - także w e-handlu - nakazano zapłacić dodatkowo prawie pół miliarda złotych podatków wraz z odsetkami.
  Dziś UKS ujawni na specjalnej konferencji wyniki kontroli przeprowadzanych w 2009 roku. Na celowniku znalazł się szczególnie biznes handlujący fakturami, osoby ukrywające dochody, które stać na poważne zakupy, a także e-biznes, który nie spowiada się fiskusowi ze swych obrotów.

  - W ubiegłym roku wszczęliśmy 1132 kontrole, zakończyliśmy 1070 - wylicza Jacek Przypaśniak, dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach.

  Na ich podstawie wydano decyzje warte wraz z odsetkami ponad 414,7 mln zł.
  Wystawiono też 3027 mandatów na kwotę 542,5 tys. zł. Jednym z głównych grzechów Polaków wobec fiskusa jest ukrywanie przychodów. Notariusze, biura maklerskie, banki, fundusze inwestycyjne, czy dilerzy samochodów mają jednak obowiązek informowania o grubszych transakcjach. Często w ślad za nimi ruszały kontrole.
  - Najczęstsze przypadki to udzielanie pożyczek na milionowe kwoty przez osoby fizyczne, które uzyskują dość przeciętne dochody. Poza tym próba ukrycia dochodów z nieujawnionych źródłach poprzez ulokowanie ich na kilku lub kilkunastu rachunkach bankowych, zakup jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, nieruchomości, certyfikatów inwestycyjnych - wylicza dyrektor Przypaśniak.

  Wielu podatników nie umiało się wylegitymować legalnością dochodów - czyli ujętych w deklaracjach i zeznaniach podatkowych. W 2009 r. inspektorzy UKS przeprowadzili 35 takich kontroli. Zakończyły się wydaniem decyzji wartych ponad 7,3 mln zł. Dla porównania w 2008 roku 29 takich kontroli przyniosło nieco ponad 5,3 mln zł.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pompowanie kosztów

   Piteroo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 113 / 102

   Prowadzący ten proceder pomniejszają bowiem VAT, wyłudzają jego zwrot z urzędu skarbowego i pompując koszty - pomniejszają sobie podatek dochodowy. - sprawdzajcie stacje paliw. Na pewno duuużo...rozwiń całość

   Prowadzący ten proceder pomniejszają bowiem VAT, wyłudzają jego zwrot z urzędu skarbowego i pompując koszty - pomniejszają sobie podatek dochodowy. - sprawdzajcie stacje paliw. Na pewno duuużo przekrętów na pompowaniu kosztów znajdziecie. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama