Katowice: Fotografie z pudełka można oglądać w Bibliotece...

  Katowice: Fotografie z pudełka można oglądać w Bibliotece Śląskiej

  RP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Bibliotece Śląskiej można oglądać wystawę pokonkursową III Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej. Festiwal Fotografii Otworkowej to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a już znana jest za granicami.
  OFFO powstało jako inicjatywa kilku członków JKF Niezależni i w 2005 roku było organizowane jako impreza klubowa. W celu organizacji II edycji powstała już nieformalna Grupa Trzymająca OFFO, do której w 2009 roku dołączyła Grupa Szybkiego Reagowania OFFO.

  I edycja OFFO - w listopadzie 2005 - była imprezą znaczącą dla polskiego ruchu fotograficznego. W listopadzie 2009 w galeriach Górnego Śląska zostały zaprezentowane w ramach III Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej wystawy ponad 50 autorów z Polski i zagranicy.
  W Festiwalu wzięli udział uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii - członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, wykładowcy uczelni artystycznych oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. Wystawom towarzyszyły pokazy filmów otworkowych, multimediów, prelekcje i pokazy.

  Fotografia otworkowa to, przynajmniej w teorii, jedna z najprostszych technik fotograficznych. Bazuje ona na urządzeniu zwanym camera obscura. Najczęściej jest ono konstruowane przez artystów samodzielnie (nie wymaga to szczególnych zdolności manualnych), choć można również zakupić gotowe aparaty. Aparat otworkowy to zazwyczaj szczelne pudełko lub puszka z wywierconym z przodu małym otworem (ok. 0,3 mm średnicy). Poprzez dziurkę światło wpada do wnętrza pudełka i tworzy obrócony obraz na jego tylnej ścianie, gdzie znajduje się materiał światłoczuły (negatyw bądź papier fotograficzny).

  Główną różnicę między aparatem otworkowym a klasycznym aparatem fotograficznym stanowi brak obiektywu - jego rolę spełnia właśnie otworek. To proste urządzenie pozwala uzyskać obraz o niemal nieskończonej głębi ostrości oraz niespotykanej optyce. Fotografowane przedmioty, jak również perspektywa, ulegają charakterystycznym przekształceniom, co sprawia, że fotografia otworkowa uważana jest zwykle za bardzo subiektywną formę wypowiedzi.

  Wystawa czynna od 5 do 30 stycznia 2010 r. w godzinach otwarcia Biblioteki Śląskiej

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama