Ważne
  Perełka w antykwarni

  Perełka w antykwarni

  B.Marciniak, J.Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Do Antykwarnii "Niezależna" Zbigniewa Biernackiego trafił rocznik "Gońca Częstochowskiego" z 1907 roku. To był pierwszy rok wydawania tej gazety.
  Goniec do antykwarni trafił z punktu skupu makulatury. Zbigniew Biernacki chce go sprzedać, ale nie podaje ceny. Rocznik oglądali pracownicy Biblioteki Miejskiej, ale bardziej z ciekawości niż z chęci zakupienia.

  - Jest to rocznik z 1907, z okresu rewolucyjnego, zawiera 356 numerów, jest ładnie oprawiony - wyjaśnia Biernacki. - Każdy numer posiada dopuszczenie do cenzury. Podejrzewam, że są to egzemplarze redakcyjne.

  Goniec Częstochowski ukazywał się od 1907 roku do wybuchu II wojny światowej w Częstochowie i Zagłębiu Dąbrowskim. Zawiera reklamy, ogłoszenia, artykuły (m.in. o odwołaniu Dumy, czy o strajkach) i wycinki z książkowych opowiadań.
  - To jedyny kompletny rocznik w Polsce, nie posiada go żadna biblioteka. Chciałbym, żeby został w Częstochowie. Tu był drukowany i pisany. Chciałbym go sprzedać Jasnej Górze albo Bibliotece Miejskiej. Nie chcę jednak rozmawiać o cenie.

  Częstochowski historyk Juliusz Sętowski twierdzi, że to prawdziwa perełka i wyjątkowa sprawa. - Drugi taki kompletny egzemplarz Gońca znajduje się we Lwowie - wyjaśnia Sętowski. - Ma ogromne znaczenie dla dziejów miasta, życia codziennego, społecznego i gospodarczego. Dobrze byłoby gdyby został w Częstochowie. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego chętnie by go zakupiła, gdyż ona ma największy zbiór Gońców. Jego wartość to kilka tysięcy złotych.

  Jasna Góra nie chce na razie komentować sprawy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Sętowski , do śniegu

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 20

   Pan Sętowski mianowany przez byłego prezydenta Wronę szefem ośrodka dokumentującego historię Częstochowy ośmiesza się mówiąc o sensacyjnym odkryciu i znaczeniu czasopisma dla badań nad historią...rozwiń całość

   Pan Sętowski mianowany przez byłego prezydenta Wronę szefem ośrodka dokumentującego historię Częstochowy ośmiesza się mówiąc o sensacyjnym odkryciu i znaczeniu czasopisma dla badań nad historią miasta. Przecież z roczników " Gońca Częstochowskiego " w zbiorach Biblioteki Biegańskiego nie od dziś korzystają naukowcy, studenci a czasem i gimnazjaliści. To, że Pan Sętowski piastujący za nasze pieniądze funkcje dyrektora ośrodka nie wie co znajduje się w zbiorach biblioteki Częstochowy dyskwalifikuje go zupełnie z zajmowanej funkcji. Panie Sętowski weź się pan za robotę , idź Pan do śniegu bo pora ku temu odpowiednia. Niech dokumentowaniem historii miasta zajmą się pasjonaci i fachowcy, a nie miernoty z politycznego nadania i kler. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan Biernacki kłamie

   historyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 16

   Sprawdzałem, Biblioteka Biegańskiego w Częstochowie ma prawie wszystkie roczniki Gońca Częstochowskiego. Dziwię się tylko dlaczego Pan Sętowski - dyrektor ośrodka muzealnego - opłacany z naszych...rozwiń całość

   Sprawdzałem, Biblioteka Biegańskiego w Częstochowie ma prawie wszystkie roczniki Gońca Częstochowskiego. Dziwię się tylko dlaczego Pan Sętowski - dyrektor ośrodka muzealnego - opłacany z naszych podatków o tym nie wie.
   Oby jak najmniej było tego typu " historyków ", jak P. Sętowskizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziennikarze do nauki, P. Biernacki też

   piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 23

   Mój przedmówca ma 100% racji . Od dawna korzystałem z roczników " Gońca " w bibliotece Biegańskiego w Częstochowie. Cóż to za częstochowski historyk Pan Sętowski, który o tym nie wie.
   Po raz...rozwiń całość

   Mój przedmówca ma 100% racji . Od dawna korzystałem z roczników " Gońca " w bibliotece Biegańskiego w Częstochowie. Cóż to za częstochowski historyk Pan Sętowski, który o tym nie wie.
   Po raz kolejny okazuje się że niektórzy czytelnicy swoją wiedzę biją na łeb dziennikarzy Dziennika Zachodniego. Czytam tę gazetę od prawie 40 lat i z przykrością stwierdzam, że poziom merytoryczny dziennikarzy prasowych jest coraz gorszy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie ośmieszajcie się

   darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 16

   Po raz kolejny dziennikarze Dziennika Zachodniego piszą bzdury dowodząc miernej znajomości swojego fachu. Po pierwsze: " Goniec Częstochowski " pod nazwą " Wiadomości Częstochowskie " ,a od numeru...rozwiń całość

   Po raz kolejny dziennikarze Dziennika Zachodniego piszą bzdury dowodząc miernej znajomości swojego fachu. Po pierwsze: " Goniec Częstochowski " pod nazwą " Wiadomości Częstochowskie " ,a od numeru 110 " Dziennik Częstochowski " ukazywał się od 1906 a nie jak piszecie 1907r. Po drugie nie jest to żaden unikat, kompletny rocznik 1907 znajduje np. się w Bibliotece im. Biegańskiego w Częstochowie. Natomiast Pan Biernacki chcąc po raz któryś z kolei za wszelką cenę zaistnieć w mediach plecie głupoty, które Wy powtarzacie. Zanim napiszecie po raz kolejny podobne bzdury skontaktujcie się z prawdziwym fachowcem.
   Pozdrawiamzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama