Chopin w stodole

  Chopin w stodole

  Krystyna Bochenek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jak Jerzy Duda-Gracz namalował 295 obrazów do muzyki genialnego kompozytora
  O co zapytałbyś Chopina, gdybyś mógł go dzisiaj spotkać - zapytałam malarza. O nic - odpowiedział - chciałbym dotknąć jego rąk. Bo duszę przed nami odkrył. Gdybyśmy go tylko słuchali... No i mamy Rok Fryderyka Chopina. Z przebogatym kalendarzem wydarzeń, zarówno w kraju, jak i na świecie. Oficjalnie zainaugurowany koncertem słynnego chińskiego wirtuoza Lang Langa wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita.

  Dwa dni wcześniej, w gmachu Senatu, mieliśmy swego rodzaju przygrywkę, też wydarzenie niecodzienne: noworoczny recital chopinowski w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego połączony z wystawą kilku spośród obrazów Jerzego Dudy-Gracza, który zilustrował wszys-tkie! - nawet te zaginione - dzieła kompozytora.

  Pracował nad kolekcją - największą powojenną w dziejach polskiego malarstwa - przez ostatnie 4 lata swego twórczego życia. Namalował 295 obrazów. Wielu spośród gości recitalu znało i podziwiało już inne dzieło Dudy-Gracza "Golgotę Jasnogórską". Nieliczni wiedzieli o imponującym cyklu chopinowskim. Być może dlatego, że malarz pracował w samotności, w odosobnieniu. Nie chciał się przed ukończeniem swoją pracą chwalić, a wernisażu w warszawskim Teatrze Wielkim nie doczekał.

  Byłam jedną z nielicznych osób, która towarzyszyła artyście w tej malarskiej drodze. Wiem, że wiele spośród "Chopinów" malował w starej stodole w Nadrzeczu koło Biłgoraja, gdzie miesiącami mieszkał i miał pracownię. Telefon wyłączał. Nie chciał mieć żadnych kontaktów ze światem zewnętrznym. O 6 szedł po-siedzieć nad staw "bo to dobrze robi na głowę, potem śniadanko i do roboty". Obrazy namalowane odkreślał. W szkicowniku notował pierwsze skojarzenia. Weźmy np. mazurek nr 2 g-moll z op. 67. Zapisał: wolny, ale z uderzeniami, posuwisty jak polonez, rodzaj korowo-du, przechylany, pod koniec tęskny. I potem, zanim zaczął malować, zaglądał do tych pierwszych notatek. Zawsze to pierwsze wrażenie wydało mu się najtrafniejsze...
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama