Wysokie płace? Dzięki barbórkom

  Wysokie płace? Dzięki barbórkom

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jak pracować, to tylko w Katowicach - przekonują gazety i portale internetowe, powołując się na raport Głównego Urzędu Statystycznego o sytuacji w osiemnastu największych miastach Polski.
  Wynika z niego, że średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw sięga w Katowicach prawie 4472 złotych - o prawie 40 złotych więcej niż w Warszawie i aż o ponad 1100 więcej niż w Krakowie czy we Wrocławiu.
  - Nie ma w tym nic dziwnego. To wynik wciąż dużej siły przemysłu. Pamiętajmy, że w stolicy naszego województwa działa mnóstwo przedsiębiorstw, w których całkiem dobrze się zarabia - komentuje wyniki raportu prof. Andrzej Barczak z katowickiej Akademii Ekonomicznej.

  Od razu zaznacza jednak, że wyciąganie wniosków co do zawartości portfela ogółu katowiczan na podstawie jednej danej jest dość ryzykowne. Po pierwsze, raport GUS obejmuje wyłącznie zatrudnionych w przedsiębiorstwach produkcyjnych, a ci stanowią niespełna 54 procent ogółu mieszkańców Katowic.

  - Po drugie średnia nie jest najlepszą miarą, jeśli chodzi o pensje. Bardziej wiarygodnym byłoby pokazanie ich zróżnicowania. Mogłoby się wtedy okazać, że jest wąska grupa zarabiająca bardzo dobrze i większość, której zarobki są dość przeciętne - wskazuje prof. Barczak.

  Taką właśnie metodę zastosowała w swoim raporcie krakowska firma Sedlak & Sedlak, analizując zarobki Polaków (nie tylko pracowników sektora przedsiębiorstw) w całym ubiegłym roku. I co się okazało? Otóż zaledwie co drugi katowiczanin zarabiał powyżej 3500 złotych, a 25 procent dostawało na konto mniej niż 2420 złotych (podobny odsetek pracowników miało pensję powyżej 5475 złotych). Podobna sytuacja panowała w Tychach i w Bielsku-Białej.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama