W diecezjach częstochowskiej i sosnowieckiej trwają zbiórki...

  W diecezjach częstochowskiej i sosnowieckiej trwają zbiórki pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti

  MANO

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W dwóch diecezjach, sosnowieckiej i częstochowskiej, parafianie podczas mszy niedzielnych będą mogli złożyć ofiary na pomoc dla mieszkańców Haiti.
  - Specjalny list z prośbą o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi został wysłany przez księdza biskupa Grzegorza Kaszaka pocztą mailową do wszystkich kapłanów z naszej diecezji - mówi szef sosnowieckiej Caritas, ksiądz Stefan Wyporski. - Myślę, że zareagowaliśmy najszybciej jak się dało. Księża odczytają list biskupa i w niektórych parafiach, (np. w katedrze sosnowieckiej) już w najbliższą niedzielę po każdej mszy, będą stać wolontariusze z parafialnych oddziałów Caritas ze specjalnymi puszkami, do których będzie można wrzucić datki - zapewnia ksiądz.


  W tych parafiach, w których zbiórki teraz nie będzie, zorganizowana zostanie w następną niedzielę, czyli 24 stycznia. Podobnie jest w diecezji częstochowskiej.

  - Rozesłaliśmy już informacje do kapłanów, ale ponieważ tragedia wydarzyła się kilka dni temu, nie było możliwości, aby ją ogłosić na mszy świętej. Bierzemy pod uwagę fakt, że nie wszyscy parafianie mogą być przygotowani na dodatkowe ofiary. Dlatego daliśmy księżom wybór. Będzie można zbierać datki zarówno w tę niedzielę, jak i w następną, a jeżeli któraś z parafii podejmie taką decyzję, to w obie niedziele. Potem przekażemy te datki do ogólnopolskiej siedziby Caritas - mówi ks. Stanisław Iłczyk, dyrektor częstochowskiej Caritas.

  W pomoc włączy się też śląski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. - Na razie dostaliśmy informacje od zarządu głównego, że wystąpił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o wyrażenie zgody na przeprowadzenie zbiórki publicznej na rzecz osób poszkodowanych. W przypadku uzyskania zgody, zbiórka zostanie przeprowadzona na terenie całego kraju - mówi Helena Kupka, dyrektor śląskiego zarządu oddziału PCK.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo