W Częstochowie zakończyły się doroczne Pawełki

  W Częstochowie zakończyły się doroczne Pawełki

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pawełki, święto ku czci św. Pawła Pierwszego Męczennika, to w klasztorze wielkie wydarzenie. Nie tylko dla zakonników. Trwa przez dziewięć dni. Do niedzieli zakonnicy modlili się i śpiewali hymny ku czci św. Pawła.
  Codziennie inny ojciec głosił kazania o życiu i misji św. Pawła. Na zakończenie uroczystości zakonnicy całowali wszystkie relikwie Św. Pawła Pierwszego Pustelnika, znajdujące się na Jasnej Górze.

  W nabożeństwach Pawełek uczestniczyło wielu wiernych, głównie kobiet w ciąży, albo z małymi dziećmi, bowiem św. Paweł uznawany jest za patrona i opiekuna matek spodziewających się rozwiązania lub pragnących mieć potomstwo. Jest także patronem dzieci.

  Wczoraj na uroczystość przyszły całe rodziny oraz dzieci z placówek prowadzonych przez siostry zakonne.
  Maluchy miały przejęte buzie. Tyle świateł, tylu księży, w takich białych szatach z zielonymi szalikami nie widziały wcześniej. Starsze dzieci nieśmiało pytały rodziców o... owoce. One wiedzą, że co roku, na zakończenie Pawełek na Jasnej Górze dostaje się przysmaki. Paulini przygotowali ponad 2 tysiące paczek dla dzieci - ze słodyczami, obrazkami świętych.

  A z wielkiej tacy, którą trzymali bracia paulini można było się poczęstować daktylami i figami. Owocami, którymi żywił się św. Paweł Pustelnik.

  Dla ojców i braci paulinów, Paweł z Teb jest patriarchą. Żył w Egipcie na przełomie III i IV wieku. Jest patronem paulinów od XIII wieku. Na całym świecie jest około pół tysiąca paulinów. Najwięcej mieszka na Jasnej Górze, prawie stu. Przybyli tutaj z Węgier w 1382 roku, sprowadzeni przez księcia Władysława Opolczyka, jako opiekunowie obrazu Matki Boskiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama