Ważne
  Nie wińmy zimy

  Nie wińmy zimy

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tysiące ludzi od początku roku pozbawione są prądu, wychłodzone pociągi dłużej stoją niż jadą, a lokalne władze apelują o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Gdzie to wszystko się dzieje? Na dalekiej Syberii? Nie, w samym środku Europy, w kraju wytypowanym do organizacji Euro 2012 i aspirującym do miana gospodarczego tygrysa Starego Kontynentu.
  Sprawcą dramatu jest zima. Niespodziewanie zaatakowała nas w styczniu z zatrważającą siłą kilku, góra kilkunastu stopni mrozu i jakichś dwudziestu centymetrów śniegu. W kraju położonym w strefie klimatu umiarkowanego okazało się to nokautem. Nie pierwszym zresztą, jaki na przestrzeni ostatnich kilku lat zbieramy od Matki Natury. O ile jednak można zrozumieć chaos po nagłym i trudnym do wcześniejszego, precyzyjnego zlokalizowania ataku trąby powietrznej, to nie sposób usprawiedliwić panującego obecnie bałaganu wyłącznie aurą.

  To, że w styczniu pada śnieg i bywa mroźno, nie jest niczym nowym. Można się do tego przygotować, ale można też założyć, że zima będzie łaskawa i jakoś się uda dotrwać wiosny. Sądząc po rozmiarach tegorocznej katastrofy, większość instytucji założyło sobie ów drugi scenariusz. Nie rozstrzygam dlaczego.

  Być może wymiana sfatygowanych sieci przesyłowych, podtrzymujących je słupów i pamiętających stare, dobre czasy torowisk jest zbyt kosztowna. Być może tańszym rozwiązaniem jest trzymanie przez kilka tygodni na nieustającym, ostrym dyżurze ekip remontowych.

  Swego czasu prezes pewnej spółki wodociągowej z rozbrajającą szczerością wyznał mi, że bardziej mu się opłaca, by przez cały weekend z pękniętego rurociągu woda lała się w grunt, aniżeli miałby ściągać ekipę remontową. To, co widzę za oknem, to efekt podobnego myślenia - tyle, że w większej skali. To nie zima nas tak załatwiła, sami sobie zafundowaliśmy ten bajzel.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama