W którą stronę, Ukraino?

  W którą stronę, Ukraino?

  Stanisława Warmbrand

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ukraina już po pierwszej turze prezydenckich wyborów. Diametralnie różnych od poprzednich, pomarańczowych. Nie było łopotu oranżowych flag, nie było entuzjazmu i nie ma większych oczekiwań.
  Wiadomo już, że na czele peletonu jest Janukowycz, ale pani Tymoszenko nie zasypia gruszek w popiele. Co obiecuje? Nowoczesną elektrownię termojądrową, bezpłatne wizy do Polski itp. itd. Każdemu według potrzeb. Co obiecuje Janukowycz? Od dawna, że zrobi porządek z "odszczepieńcami", czyli katolikami obu obrządków, ewangelikami. Zostanie prawosławie - i tyle. Co obiecał Rosji? Co oznacza Janukowycz u władzy? Przechył, i to znaczny, Ukrainy na wschód, a to znaczy koniec marzeń o Unii, a na pewno ostre "nie" w sprawie Ukrainy w NATO.

  Janukowycz oznacza także dryfowanie państwa, podobnie jak za czasów Leonida Kuczmy. I podobnie jak za czasów Kuczmy, spełnianie "żywotnych interesów" Moskwy, po cichu - także Europy - robiącej przecież niezłe interesy z Moskwą.

  Czy są w sprawie tej kandydatury złudzenia? Tak. Ciche przymiarki do układu Janukowycz - prezydent, a ktoś od proeuropejskiego Juszczenki na fotelu premiera. Nie oznacza to w gruncie rzeczy niczego poza pozorami. Trzeba pamiętać też minione pięciolecie awantur z piękną panią premier, która gotowa jest wejść w koalicję z diabłem, byle zachować kontrolę nad gospodarką państwa. W czyim imieniu?
  Dokąd zmierza Ukraina? Być może do wygodnej dla wszystkich roli korytarza gospodarczego.

  Co z tego zostanie Ukraińcom? Na to pytanie odpowiedź chyba szybko nadejdzie. Jest jeszcze trzeci, cichy kandydat, który może zostać prezydentem bez wyborów, ale zgodnie z konstytucją; w razie, gdyby wybory nie rozstrzygnęły woli narodu jednoznacznie, władzę przejmuje szef parlamentu Ukrainy. A jego władza oparta jest na ugodach z parlamentem, w którym większość reprezentuje interesy niekoniecznie Ukrainy. Pozostaje nam czekać do lutego, czyli do rozstrzygającej tury wyborów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama