Spóźniona pomoc dla wcześniaków, którym zagraża wirus...

  Spóźniona pomoc dla wcześniaków, którym zagraża wirus oddechowy

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zdrowie wcześniaków urodzonych w Polsce w ostatnich miesiącach jest zagrożone przez wirus oddechowy. Dlaczego?
  Bo Ministerstwo Zdrowia, wydająca na jego zlecenie opinie Agencja Oceny Technologii Medycznych oraz NFZ znowu zagubiły się w urzędniczych procedurach.

  RSV, czyli wirus oddechowy, jest szczególnie groźny dla wcześniaków, które rodzą się z niedojrzałym układem odpornościowym oraz niewykształconym w pełni układem oddechowym. Co roku wirus atakuje 70 proc. z 24 tysięcy wcześniaków jakie rodzą się w Polsce!
  W województwie śląskim na świat przychodzi rocznie ok. 3 tysiące wcześniaków, najwięcej w kraju. RSV powoduje u nich ciężkie zapalenia płuc i oskrzeli. W tej grupie ryzyko zachorowania jest 10 razy większe niż u dzieci urodzonych o czasie! W wyniku choroby do 3 proc. z przedwcześnie urodzonych dzieci umiera.

  Dzięki specjalnemu preparatowi (synagis) jest możliwe uniknięcie ryzykownych zakażeń, które w przypadku najmniejszych pacjentów mogą okazać się śmiertelnie groźne. Sezon zachorowań spowodowanych RSV trwa od listopada do marca. By zminimalizować ryzyko choroby, trzeba co miesiąc podawać jedną dawkę preparatu. W minionym sezonie w Polsce leczonych było 577 (najbardziej zagrożonych) wcześniaków. Co dziesiąty z nich urodził się w naszym województwie. Otrzymały tylko trzy z pięciu dawek leku, bo dopiero w grudniu udało się uruchomić pieniądze. Ale w przypadku tych najmniejszych pacjentów leczenie było niezwykle skuteczne, bo żaden z nich nie trafił potem do szpitala z powodu zakażenia wirusem RSV. Niestety w tym sezonie jeszcze ani jeden wcześniak nie otrzymał leku, gdyż Ministerstwo Zdrowia zwlekało z wydaniem stosownego rozporządzenia. Tymczasem pierwszą dawkę mali pacjenci powinni otrzymać już w połowie października!

  - Już jesteśmy spóźnieni przeszło dwa miesiące z rozpoczęciem profilaktyki zachorowań na RSV w grupie największego ryzyka, tj. u noworodków urodzonych znacznie przedwcześnie z dysplazją oskrzelowo-płucną. Mam nadzieję, że NFZ, świadom sytuacji, zrobi wszystko, aby sprawę refundacji potraktować priorytetowo i przeprowadzić ją bardzo szybko - mówi prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatoogii.

  NFZ tłumaczy opóźnienie sprawami proceduralnymi.
  - Agencja Oceny Technologii Medycznych pozytywną opinię w sprawie leczenia preparatem wydała dopiero pod koniec listopada 2009 roku, a właśnie ta opinia umożliwiała NFZ wdrożenie stosownych procedur - tłumaczy Andrzej Troszyński z centrali NFZ w Warszawie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama