Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicki Rynek jak nowy. Podoba się? PROJEKTY i WIDEO

Justyna Przybytek
Jeden z wariantów przebudowy Rynku w Katowicach
Jeden z wariantów przebudowy Rynku w Katowicach
Projektanci nowego centrum Katowic zaprezentowali we wtorek trzy alternatywne warianty przebudowy fragmentu śródmieścia od ronda im. Ziętka do Rynku.

Opracowywali je cztery miesiące. W lutym koncepcje zostaną poddane konsultacjom społecznym. W marcu ma być wiadomo, który wariant zwycięży.

Zobacz i porównaj warianty przebudowy Rynku w Katowicach na załączonych do materiału plikach i zobacz film

Jak władze Katowic chcą wytłumaczyć mieszkańcom skomplikowane i nie zawsze czytelne plany projektantów? Pokażą je na stronie internetowej UM. Potem będzie badanie reprezentatywnej grupy mieszkańców, ponad 1 tys. osób, do drzwi których zapuka konsultant i opowie o koncepcjach. Później da czas do namysłu i wróci po wypełnioną ankietę. Pytanie mieszkańców o zdanie jest jednak w tym wypadku tylko grzecznościowe i kosztowne ( w ubiegłym roku podobne badanie, tyle że nastrojów i oceny poczynań władzy, kosztowało miasto 50 tys. zł). Władze miasta przyznają, że ostateczną decyzję podejmą nie mieszkańcy, a komitet sterujący przebudową, w skład którego wchodzą urzędnicy i architekci.
- Jesteśmy ciekawi opinii mieszkańców - tłumaczy Piotr Uszok, prezydent Katowic.

Mieszkańcom pozostaje internetowe głosowanie, która z trzech koncepcji podoba im się najbardziej. A warianty najbardziej różnią się… kształtem małej architektury (ławeczki, zieleńce), przebiegiem Rawy oraz elewacją tzw. Miejskiego Obiektu Wielofunkcyjnego, który ma powstać obok budynku przy ul. Młyńskiej 1, czyli przy zmodernizowanym Domu Prasy. Na parterze MOW mają się mieścić restauracje i butiki, wyżej pomieszczenia administracyjne.

- Warianty wynikają z podobnych założeń, więc trudno, żeby się różniły w sposób diametralny - mówi Rafał Antonowicz, generalny projektant. Na pewno nowe centrum Katowic nie będzie tylko dla pieszych (to jedno z założeń Tomasza Koniora, autora koncepcji przebudowy, która zwyciężyła w konkursie ogłoszonym przez miasto). Al. Korfantego nadal pozostanie główną arterią komunikacyjną miasta, będzie jednak zwężona o ok. 30 metrów, po obu stronach jezdni będą po dwa pasy ruchu. Środkiem, tak jak i dziś, będą biegły tory tramwajowe. Powstaną nowe drogi. Ul. Śródmiejska - dwupasmowa - pojawi się między superjednostką a pasażem handlowym przy zachodniej pierzei al. Korfantego. Będzie wpadała w ul. Mickiewicza, tak jak przedłużona - czteropasmowa - ul. Moniuszki. Powstaną jeszcze dwie "pieszojezdnie""łączące al. Korfantego z ul. Śródmiejską, nazwane przez projektantów "Oś natury" i "Oś nauki".
Tramwaje nadal będą przecinały Rynek, tyle że zamiast rozjeżdżać się w ul. Pocztową i św. Jana, będą jeździły w obu kierunkach tylko św. Jana. Na Pocztowej zaplanowano miejsce na wjazd do podziemnych parkingów, które miałyby się znaleźć pod MOW, wyjazd będzie na ul. Młyńskiej. To rozwiązanie wspólne dla wszystkich wariantów. Tak jak założenie, że Bulwary Rawy - od ul. Bankowej do końca ul. Moniuszki - są odkryte. W niektórych odcinkach na brzegach Rawy jest sporo zieleni i ławeczki. Różny jest przebieg rzeki przez Rynek i dalej na zachód.

Pierwszy wariant zakłada odkrycie koryta Rawy na całej długości Rynku. W drugim Rawa jest odkryta, ale tylko nieznacznie, na posadzce Rynku widać tylko "cieki" wodne. Trzeci zakłada, że Rawa jest zakryta, a obecność wody sygnalizują… trzy niewielkie baseny, które znajdą się na Rynku. W drugim i trzecim wariancie projektanci zakładają budowę podziemnego tunelu, łączącego ul. Warszawską z ul. Mickiewicza. Miałyby tędy jeździć samochody.

Rynek przesunie się na północ. Miejsce, gdzie dziś są przystanki tramwajowe zajmie MOW, za nim powstanie niewielki plac Kwiatowy. W pierwszym wariancie na płycie rynku jest sporo zieleni i ławek, a nad Rawą kładki dla pieszych. W drugim dominują półkoliste place przed Teatrem Śląskim i Skarbkiem, jest dużo drzew. Trzeci wariant zakłada, że główny plac ma kształt kwadratu o boku 120 metrów, kwadratowy jest też plac przed Muzeum Śląskim.

Projektanci czekają teraz na wybór preferowanej przez miasto koncepcji, dopuszczają także możliwość, że zwycięski wariant będzie sklejką najlepszych rozwiązań z zaprezentowanych. - Potem przed nami tworzenie projektu. Potrwa co najmniej do końca roku - wyjaśnia Antonowicz. Przebudowa strefy Rondo-Rynek ma kosztować minimum 262 mln zł, wariant z tunelem będzie o wiele droższy.

Kalendarium, czyli jak to z planem było i będzie

2006 r. Miasto ogłasza konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną nowego centrum Katowic. Autorem zwycięskiej koncepcji przebudowy jest Tomasz Konior z katowickiego biura architektonicznego Konior Studio.

1 czerwca 2009 r. Władze miasta ogłaszają przetarg na zaprojektowanie przestrzeni publicznych i ciągów komunikacyjnych w Śródmieściu.

Lipiec 2009 r. Przetarg wygrywa polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Redan Sp. z o.o. ze Szczecina wraz z Apia XXI SA z Hiszpanii, Apia XXI IAK Sp. z o.o. z Warszawy, Biprokom-Kraków SA, Ec-One Sp. z o.o. z Katowic. Miasto nie mogło podpisać umowy, bo przetarg został oprotestowany.

Wrzesień 2009 r. Miasto podpisuje umowę z konsorcjum. Kontrakt opiewa na ok. 5,7 mln zł. Projektanci mają 16 miesięcy na oddanie gotowego projektu przebudowy i 12 na zaprojektowanie linii tramwajowych.

19 stycznia 2010 r. Konsorcjum pokazuje trzy koncepcje przebudowy Śródmieścia.

Luty 2010 r. Ruszą konsultacje społeczne dotyczące trzech wariantów.

Marzec 2010 r. Zostanie wybrana najlepsza koncepcja.

Styczeń 2011 r. Koniec prac projektowych. Można ogłaszać przetarg na wykonanie robót.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo