Z gruźlicą do sąsiada?

  Z gruźlicą do sąsiada?

  Agnieszka Widera

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Personel oddziału chorób płuc i gruźlicy w szpitalu w Rudzie Śląskiej-Orzegowie rozpoczął batalię w obronie swojego oddziału.
  Niepokój pielęgniarek i lekarzy wzbudził biznesplan szpitala, z którego wynika, że należy przeanalizować zasadność funkcjonowania oddziału. Mieści się on w starym budynku dawnego ratusza w Orzegowie.

  - Oddział przynosi straty i to spore. Co roku około miliona złotych - mówił Piotr Nowak, dyrektora administracyjny rudzkiego szpitala na ubiegłotygodniowym spotkaniu, zwołanym przez personel z radnymi miasta. - Ten budynek nie spełnia żadnych wymogów rozporządzenia ministra zdrowia, a jego remont kosztowałby ogromne pieniądze - dodał.

  Nie ma co ukrywać, że przyszłość oddziału nie rysuje się różowo. Swego czasu były wprawdzie toczone rozmowy nad przeniesieniem go do bielszowickiej części szpitala, ale i tam nie ma odpowiednich warunków do leczenia gruźlicy.

  - Dla oddziału gruźliczego trzeba wybudować specjalne śluzy, oczyszczalnię ścieków, osobne węzły kanalizacyjne, windę - wymieniał Nowak.

  Nad rentownością oddziału "gruźliczego" zastanawiać się będzie jednak już nie miasto, a nowy zarząd lecznicy, bo właśnie rozpoczął się proces przekształcania szpitala w gminna spółkę. Personel Orzegowa boi się, że odział zostanie po prostu zlikwidowany.

  - Z informacji, jakie do nas docierają wynika, że część pulmonologiczna oddziału ma zostać wchłonięta przez inne oddziały wewnętrzne, a kontrakt na gruźlicę przekazany innemu szpitalowi, najprawdopodobniej w Orzeszu. Likwidacja oddziału gruźliczego w naszym mieście może rodzić skutki epidemiologiczne - alarmuje Stefan Gaweł, ordynator oddziału. - Chorzy nie będą jeździć do oddalonego o 20 kilometrów Orzesza. Z chorobą będą chodzić po mieście i zakażać innych, a już teraz mamy dość wysoki wskaźnik zachorowań na gruźlicę - komentuje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama