Prezydent Świętochłowic z zarzutami łapówkarstwa

  Prezydent Świętochłowic z zarzutami łapówkarstwa

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prezydent Świętochłowic Eugeniusz M. został zatrzymany przez funkcjonariuszy katowickiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prokuratura Rejonowa w Bytomiu, gdzie był przesłuchiwany przedstawiła mu zarzuty popełnienia przestępstwa. Chodzi o przyjęcie i żądanie korzyści majątkowych. Dzisiaj o godz. 12 rozpocznie się posiedzenie sądu w sprawie jego tymczasowego aresztowania.
  Oprócz prezydenta została zatrzymana także sekretarz miasta Jolanta S - K., która otrzymała takie same zarzuty. Oboje noc spędzą w areszcie policyjnym w Bytomiu.

  - W piątek zapadnie decyzja, czy wobec tych dwóch osób zostanie zastosowany areszt tymczasowy - wyjaśnia Artur Ott, prokurator rejonowy w Bytomiu.

  Funkcjonariusze ABW wkroczyli dzisiaj do świętochłowickiego Urzędu Miejskiego punktualnie z godziną rozpoczęcia pracy. Bytomska prokuratura zleciła im przeszukanie gabinetu prezydenta.

  Do części gmachu, gdzie mieści się m.in. gabinet prezydenta oraz jego dwóch zastępców, w ogóle nie można było wejść. Zawieszono kartkę Brak przejścia. Akcją ABW urzędnicy byli zaskoczeni.

  - Nic tego nie zapowiadało, jeszcze w środę prezydent był do wieczora na sesji - dziwią się. - Jestem zszokowany - mówi Roman Penkała, rzecznik prasowy UM w Świętochłowicach.

  - Jeżeli do urzędu wchodzi ABW, to sprawa jest poważna - komentuje Andrzej Szaton, przewodniczący Rady Miejskiej.

  ABW sprawdzało i przeszukiwało gabinety prezydenta, sekretarz miasta oraz biura wydziału promocji.

  - Śledztwo prowadzone jest od listopada ubiegłego roku i nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową w Bytomiu - wyjaśnia prokurator Artur Ott. - O żadnym przypadku nie może być mowy - dodaje.

  Prezydent Eugeniusz M. był przesłuchiwany przez trzy godziny. Po południu odbyła się też konfrontacja ze świadkami. Ani prezydent ani pani sekretarz nie wrócili do domów. Usłyszeli zarzuty przyjęcia i żądania korzyści majątkowych.

  - Sprawę ocenić należy jako rozwojową - mówi ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska, rzecznik prasowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie.

  Radni Porozumienia Świętochłowickiego, ugrupowania prezydenta są zszokowani. - Nic nie wiedziałam, jestem zaskoczona - mówi radna Jadwiga Garbaciok

  Eugeniusz M. jest prezydentem Świętochłowic od 2000 roku. W kolejnych wyborach samorządowych też zamierzał startować.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama