Miejsce przeklęte i

  Miejsce przeklęte i święte

  Biskup Tadeusz Pieronek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dnia 27 stycznia 2010 roku mija 65 lat od wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przez wojska radzieckie.
  Auschwitz, to Oświęcim, Birkenau, to Brzezinka, miasto i wioska leżące w widłach rzek Wisły i Soły, spływających z polskich Karpat do Bałtyku, a więc leżących na rdzennych ziemiach polskich. Po agresji wojsk niemieckich w 1939 roku ziemie te zostały wcielone do Reichu i miały swój prawny status, inny niż Generalne Gubernatorstwo. Gubernia, jak ją nazywano, nie została wcielona do III Rzeszy Niemieckiej, ale stanowiła jednostkę administracyjną pokonanej Polski. Zarządzał nią gubernator, którym był Hans Frank, podległy bezpośrednio Hitlerowi.

  Niemiecki obóz koncentracyjny, który w 1940 roku postanowiono usytuować w polskim Oświęcimiu, był początkowo przewidziany jako obóz przejściowy, w którym przebywaliby więźniowie, Polacy, przed wywiezieniem ich w głąb Rzeszy. Szybko jednak plany zmieniono i Auschwitz, a następnie Birkenau i Monowitz (Monowice) stały się nazistowskimi koncentracyjnymi obozami zagłady więźniów wielu narodowości. Więźniowie umierali z wycieńczenia i chorób, ale przede wszystkim byli zabijani w komorach gazowych, a ich ciała palono na stosach i w krematoriach. Blisko milion ofiar stanowili Żydzi z całej Europy, zwłaszcza z Węgier i Polski.

  Szyderczy napis, wieńczący główną bramę wiodącą do najstarszej części obozu Auschwitz I, głosił, że "Praca czyni wolnym" (Arbeit macht frei). Mało kto, przekraczając tę bramę po raz pierwszy, domyślał się, że to, co określano słowem "wolność", to była śmierć.

  Kto przechodził przez tę bramę wielokrotnie, przy dźwiękach orkiestry obozowej, w kolumnie więźniów idących do pracy, otoczonej żołnierzami z gotowymi do strzału karabinami, miał pełną świadomość, że może już nie wrócić żywy.

  To miejsce jednej z największych zbrodni ludobójstwa dokonanego na świecie, chyba w całych jego dziejach, ludobójstwa zaplanowanego, realizowanego z zimną krwią i z nieukrywaną nienawiścią do uśmiercanych ludzi, jest dla jednych miejscem przeklętym, dla innych świętym. Przeklętym, bo to miejsce straszliwej zbrodni, bo tu człowiek pokazał jak nisko może się stoczyć, jak bardzo może się odczłowieczyć, jak nikim i niczym może się stać dla niego inny człowiek.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama