Małżeństwa, których nie było

  Małżeństwa, których nie było

  Sławomir Cichy, Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W sądach biskupich w całym kraju w ubiegłym roku złożonych było niemal dziesięć tysięcy wniosków o orzeczenie nieważności małżeństwa. To absolutny rekord świata.
  Przegoniliśmy pod tym względem nawet niedawnego lidera Włochy i liczącą prawie 200 mln mieszkańców Brazylię. Zgodnie z informacjami Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, średnio w roku sądy biskupie otrzymują około 3,5 tysiąca wniosków. Oficjał Sądu Biskupiego Diecezji Sosnowieckiej ks. dr Robert Piega mówi, że w ciągu 10 lat liczba wniosków, które rozpatrywał, podwoiła się. Podobne informacje nieoficjalnie uzyskaliśmy z innych diecezji regionu. Niektórzy większą uwagę przywiązują do zakupu czajnika niż do małżeństwa

  Z oficjalnych statystyk wynika, że wzrost liczby wniosków należy już uznać za stały trend. Annuario Statisticae Ecclesiae (Rocznik Watykański) podaje, że w Polsce liczba spraw o orzeczenie uznania małżeństwa za nieważne zakończonych wyrokiem wyniosła w 2007 - 2171. Rok wcześniej takich spraw było mniej, bo 1961, a w 1999 roku tylko 1265.

  - Przyczyną wzrostu liczby wniosków jest większa świadomość ludzi i możliwości, jakie daje nowy kodeks prawa kanonicznego. Wszedł on w życie w 1983 roku. Dodano w nim zapis o psychicznej niezdolności do małżeństwa jako dopuszczalny powód uznania go za nieważne. I to właśnie jest najczęstsza przyczyna, na którą powołują się zainteresowane pary - dodaje ks. Piega.

  Jednym z pierwszych głośnych wyroków było uznane za nieważne pod koniec lat 90. małżeństwo mieszkańców Katowic. Sąd biskupi przyznał racje kobiecie skarżącej się, że mąż nie potrafi się uwolnić spod wpływu swojej matki. Po badaniach okazało się, że jest niedojrzały emocjonalnie. To otworzyło drogę tym, którzy mieli podobne problemy ze współmałżonkami.

  Przeciętnie proces w sprawie orzeczenia nieważności małżeństwa w pierwszej instancji trwa rok. Potem z automatu wszczyna się procedurę weryfikacji w drugiej instancji, która jeśli nie ma protestów, kończy się ostatecznym wyrokiem. W razie niekorzystnego wyniku zawsze można odwołać się do trzeciej instancji w Watykanie.

  Według nauki Kościoła katolickiego, ważnie zawarte małżeństwo jest nierozerwalne i żadna ludzka władza nie jest w stanie go rozwiązać. Prawo kanoniczne dopuszcza jednak pewne wyjątki, dając możliwość rozwiązania małżeństwa niedopełnionego oraz rozwiązania takiego węzła małżeńskiego, w którym przynajmniej jedna z tworzących je stron jest nieochrzczona. Można również starać się w Sądzie Biskupim o uznanie sakramentu małżeństwa za nieważny.

  Anna G. z Katowic (personalia zmienione) wniosek o uznanie nieważności sakramentu małżeństwa już złożyła i teraz czeka na rozpoczęcie postępowania.
  - Kilka lat temu rozwiedliśmy się z mężem w sądzie cywilnym, a teraz poznałam wartościowego człowieka i chciałabym ułożyć sobie życie na nowo. Jako powód unieważnienia małżeństwa kościelnego podałam niedojrzałość psychiczną byłego męża do zawarcia związku. Składając przysięgę małżeńską nie był świadomy obowiązków, jakie go czekają. Zaraz po ślubie przestał interesować się rodziną. Ważniejsze dla niego było auto i nowe felgi, niż wychowanie naszej córki, jej choroby i leczenie, finansowanie edukacji - opowiada Anna.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proces kościelny

   Arletta Bolesta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 14

   Witam,
   w przypadku prawnych wątpliwości w kwestii kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa:
   a.bolesta@op.pl
   dr Arletta Bolesta
   adwokat kościelny

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CUDA .....

   MARIAN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 92 / 79

   A JEDNAK CUDA się zdarzają i SĄDY BISKUPIE SZCZĘŚLIWCOM małżeństwa UNIEWAŻNIAJĄ.....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama